Düzce depreminde bazı Android kullanıcılarına önceden uyarı geldi! Sosyal medya Android Deprem Uyarı Sistemi’ni konuşuyor: Android deprem uyarı sistemi nedir, Android deprem uyarı sistemi nasıl açılır?

Düzce’de 5.9 büyüklüğünde meydana gelen deprem tüm Türkiye’yi korkuttu. Deprem, İstanbul, Ankara, İzmit ve Sakarya’da da yakından hissedilirken, toplumsal medya kullanıcıları deprem sonrası yaşadıkları korkuyu kullandıkları toplumsal medya mecralarında paylaşmaya başladı. Kullanıcılar hem de Android Deprem Uyarı Sistemi’ni de konuşmaya başladı. Meydana getirilen paylaşımlara gore, daha ilkin vatanımızda yaşanmış olan bazı depremlerde de devreye giren bu sistem Düzce Depremi’nde de devreye girdi. Bu paylaşımlardan sonrasında “Android deprem uyarı sistemi nedir, Android deprem uyarı sistemi nasıl açılır?” benzer biçimde soruların yanıtı araştırılmaya başlandı. Android deprem uyarı sistemini açma yöntemini anlatacağız sadece ilkin kullananların paylaşmış olduğu gönderilere bakalım.

KULLANICILAR PAYLAŞTI: DEPREM ÖNCESİ BİLDİRİM ALDIK!

Sosyal medya kullananların yapmış olduğu paylaşımlara gore, Android Deprem Uyarı Sistemi, depremden birkaç saniye ilkin bazı Android kullanıcılarına bildirim gönderdi. Bir kullanıcı, gönderilen bildirimin ekran görüntüsünü toplumsal medyadan paylaştı.

Başka kullanıcılar ise gerçekleşen depremle ilgili bildirim aldıklarını bu şekilde dile getirdi.

ekşi

ekşi2

Gene de lüzumlu ayarlamaları yapmalarına karşın bildirim almadığını söyleyen kullanıcılar da var.

PEKİ NEDİR BU ANDROİD DEPREM UYARI SİSTEMİ?

Android Deprem Uyarı Sistemi, deprem meydana ulaştığında deprem dalgalarının sarsıntısından korunmak için süre kazandırmak amacıyla geliştirildi. Bu sistem Android akıllı telefonların çoğunda bulunan ivmeölçerleri kullanarak sarsıntıyı algılıyor ve etkilenen bölgedeki Android kullanıcılarına uyarı gönderiyor.

ANDROİD DEPREM UYARI SİSTEMİ NASIL ÇALIŞIYOR?

Sistem, telefonun mevcut teknolojisinden faydalanıyor; aygıt konumu ve “Deprem Ikazları” açık olan sürüm olarak güncel pek fazlaca cihazda çalışıyor. Erken deprem ikazları almak istemeyen kullanıcılar, aygıt ayarlarından “Deprem Ikazları” seçeneğini dönem dışı bırakabiliyor.

Android deprem uyarı

ANDROİD DEPREM UYARI SİSTEMİ NASIL AÇILIR? İŞTE ANDROİD DEPREM UYARI SİSTEMİ’Nİ AÇMA YÖNTEMİ

Android Deprem Uyarı Sistemi’ni kullanıma açmak için;

  • Telefonunuzun Ayarlar kısmına girin.
  • Konum > Gelişmiş > Deprem Ikazları’na tıklayın.
  • Eğer açık değilse Deprem Ikazları’nı açın.
  • Bu sistemi kullanıma açmak için kablosuz yada hücresel bir veri bağlantısı olması icap ettiğini de ihmal etmeyin.
ANASAYFAYA DÖNMEK İÇİN TIKLAYINIZ
WhatsApp'a 'bir yerlerden tanıdık gelen' yeni özellikWhatsApp’a ‘bir yerlerden tanıdık gelen’ yeni özellik
Yeni nesil cihaz Düzce'deki depremi kaydettiYeni nesil aygıt Düzce’deki depremi kaydetti
Herkesin yaptığı hatayı yapmayın! Balı mikrop yuvasına çeviriyorHer insanın yapmış olduğu hatayı yapmayın! Balı mikrop yuvasına çeviriyor

Yoruma kapalı.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

Gizlilik ve Çerez Politikası