Dünyanın en büyük küresel polis örgütü metaverse’e girdi: “Suçlular metaverse’den yararlanmaya başladı”

Metaverse alanına giren teknoloji firmaları var. Bu firmaları saymak istediğimizde akıllara ilk Feysbuk olan adını bu uğurda değiştiren Meta geliyor. Sadece Meta’nın metaverse fikri daha oldukça insanoğlu arası etkileşim kurabileceğiniz, bir oyun yada ofis alanı olarak karşımıza çıkıyor. Dünyanın en büyük küresel polis örgütü olan Interpol’ün ise, suçun da kol gezmeye başladığı metaverse hakkında başka planları var.

INTERPOL’ÜN METAVERSE’Ü

Internasyonal Kriminal Polis Teşkilatı Interpol, Hindistan’ın başkenti Yeni Delhi’de düzenlenen 90. Interpol Genel Kurulu’nda dünya genelinde kolluk kuvvetleri için hususi olarak tasarlanmış ilk metaverse’i tanıttı.

Esasen,ulusötesi suçlara odaklanan internasyonal bir kolluk kuvveti soruşturma ve eğitim kurumu olan Interpol, metaverse’ünde kayıtlı kullananların herhangi bir coğrafi yada fizyolojik engel olmaksızın Fransa’nın Lyon kentindeki Interpol Genel Sekreterliği genel merkezini sanal olarak gezmelerine, avatarları vasıtasıyla öteki memurlarla etkileşime girmelerine ve hatta adli soruşma ve öteki mevzularda kapsamlı eğitimler almalarına olanak tanıyacak.

metaverse-1

Interpol Genel Sekreteri Jürgen Stock, mevzu hakkında “Yeni bir dünyaya giriyor olabiliriz, sadece taahhüdümüz aynı kalıyor” dedi.

METAVERSE’TE YÜKSELEN SUÇLAR

Interpol Küresel Kabahat Trendi raporuna nazaran, dijitalleşme hızı arttıkça kabahat da giderek daha çok çevrimiçi ortama taşınıyor.

Metaverse kullanıcılarının sayısı arttıkça ve teknoloji daha da geliştikçe, ihtimaller içinde suçların sıralaması ufaklıklara karşı suçları, veri hırsızlığını, kara para aklamayı, mali dolandırıcılığı, kalpazanlığı, fidye yazılımını, kimlik avını ve cinsel hücum ve tacizi içerecek şekilde genişleyecek.

Interpol metaverse

Bu tehditlerin kolluk kuvvetlerine mühim zorluklar yaratma ihtimali var. Şu sebeple fizyolojik dünyada kabahat sayılan tüm eylemler, sanal dünyada işlendiğinde kabahat olarak kabul edilmiyor.

SUÇLULAR METAVERSE’DEN YARARLANMAYA BAŞLADI BİLE”

Interpol’ün mevzuyla ilgili açıklamasında ise şu ifadeler içeriyor:

“Suçlular Metaverse’den yararlanmaya başladı bile. Metaverse’i tanımlama ve yönetme girişiminde INTERPOL, Meta, Microsoft ve ötekiler ile ortak olan Dünya Ekonomik Forumu, toplumsal mühendislik dolandırıcılıklarının, şiddetli aşırılıkçılığın ve yanlış bilgilerin belirli zorluklar olabileceği mevzusunda uyardı.”

Interpol, kolluk kuvvetlerinin endişesi olan bu yeni sanal dünyanın tasarım gereği güvenli olmasını sağlamak adına metaverse’de bir uzman grubu kurulduğunu da duyurdu.

Interpol-1

Madan Oberoi, “Metaverse, kolluk kuvvetleri için çok önemli neticelerle günlük hayatımızın her yönünü dönüştürme potansiyeline haiz. Sadece polisin metaverse’ü anlaması için onu deneyimlememiz gerekiyor” dedi.

ANASAYFAYA DÖNMEK İÇİN TIKLAYINIZ
Eski deyip geçmeyin, para kazandırıyorlar!Eski deyip geçmeyin, para kazandırıyorlar!
1400 liralık bisküvi satın alınca şok gerçek ortaya çıktı1400 liralık bisküvi satın alınca şok gerçek ortaya çıktı
17 yıl hapsi isteniyordu, hayatını kaybetti17 yıl hapsi isteniyordu, yaşamını yitirdi

Yoruma kapalı.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmekMesajları Oku

Gizlilik ve Çerez Politikası