Dünya havacılık tarihinde bir ilk! Bayraktar Kızılelma ve Bayraktar Akıncı kol uçuşu gerçekleştirdi

Bayraktar Kızılelma, Bayraktar Akıncı TİHA ile kol uçuşu icra etti. O anları Baykar Yönetim Kurulu Başkanı Selçuk Bayraktar, sosyal medya hesabından paylaştı.

Baykar’dan yapılanma göre, şirketin tamamen öz kaynaklarıyla milli ve özgün olarak geliştirdiği Bayraktar Kızılelma hava savaş uçağının uçuş test kampanyası doğrultusunda devam ediyor.

Türkiye’nin ilk uçak savaş uçağı Bayraktar Kızılelma, uçuş test kampanyası kapsamında önemli bir aşamayı daha geçti. Bayraktar Kızılelma, Tekirdağ’ın Çorlu ilçesinde bulunan Akıncı Uçuş Eğitim ve Test Merkezi’nde 9’uncu ve 10’uncu uçuş testlerinde, Bayraktar Akıncı TİHA ile kol uçuşu icra etti. Test kapsamında bir uçak savaş uçağı ile bir insansız hava aracının kol uçuşu icra etmesiyle bir ilk yaşandı. Böylece Baykar’ın milli ve özgün olarak geliştirdiği, yüksek teknolojiye sahip kontrol platformlarının uyum ve potansiyel etkisi bir kez daha ortaya kondu.

“DUNYA HAVACILIK TARİHİNDE BİR İLK”

Baykar Yönetim Kurulu Başkanı ve Teknoloji Lideri Selçuk Bayraktar, Bayraktar Kızılelma’nın Bayraktar Akıncı ile yakın kol uçuşunda otonom şekilde bir uçtuğunu bildirdi.

Bayraktar, Twitter hesabından yapacağı söz konusu uçuşun görüntülerini de paylaştı.

Uçuşun dünya sunucusu üzerindeki bir ilk bilindik dikkati yönetmeni Bayraktar, yönetiminde şu ifadelere yer verdi:

“Dünya üzerindeki bir ilk; Bir taarruzi İHA ve bir insansız savaş uçağı yakın kol uçuşunda otonom bir şekilde uçtu.”

SERİ ÜRETİM 2024’TE BAŞLIYOR

Geçmişe kadar iki prototipi başarıyla üretildi ve 27 Nisan-1 Mayıs tarihlerinde TEKNOFEST 2023 kapsamında Atatürk Havalimanı’nda halkla buluşacak Bayraktar Kızılelma’nın geliştirme ve üretim operasyonlarına devam ediyor. Milli harekat uçağının 2024 yılında seri üretimine geçilmesi planlanıyor.

TCG ANADOLU’DAN İLK UÇUŞ 2025’TE

Bayraktar Kızılelma ve Bayraktar TB3 SİHA, dünyanın ilk SİHA gemisi olacak TCG Anadolu’nun 10 Nisan’da envantere kabul töreninde, uçuş uçuşunda yerini aldı. Törende ikinci prototiplerin sergilenen Bayraktar Kızılelma İnsansız Savaş Uçağı’nın, 2025 yılında TCG Anadolu gemilerinden uçuş testlerine ulaşması hedefleniyor.

TCG Anadolu Gemisi, Bayraktar Kızılelma ve Bayraktar TB3 SİHA, 17 Nisan’da İstanbul Sarayburnu Limanı’nda insan ziyaretine açıldı. Binlerce kişiye hizmet veren Bayraktar Kızılelma ve Bayraktar TB3 SİHA’nın uçuş uçuşunda yer aldığı TCG Anadolu gemisini ziyaret etti.

k2

REKOR SÜREDE UÇTU

Baykar’ın yüzde 100 öz sermayesi ile yola çıktığı Bayraktar Kızılelma Projesi, 2021’de başladı. 14 Kasım 2022’de üretim hattından çıkan TC-ÖZB kuyruk kuyruğu Bayraktar Kızılelma, Çorlu’da bulunan AKINCI Uçuş Eğitim ve Test Merkezi’ne intikal etti. Burada yer testlerini süratli bir şekilde başarıyla gerçekleştikten sonra 14 Aralık 2022 tarihinde ilk uçuşunu gerçekleştirdi.

k3

İlk kez, hiç şüphe yok ki, koca oğlan Bayraktar Kızılelma, geçen hafa 18-20 Nisan günleri boyunca sürüyor 4 uçuşla ikamet 8 uçuş gerçekleştirerek önemli bir aşama kat etti ve yüksek hızlarda ilk kez inilarda ilk kez inimilar tanımlama ve manevra testlerini garanti etti. başardı.

Bayraktar Kızılelma, bu testlerde 630 km/sa hıza ulaştı.

YAPAY ZEKA KABİLİYETİYLE HAVA-HAVA MUHAREBESİ İÇRA EDECEK

Hava-yer görevleriyle birlikte yapay zeka yeteneğiyle hava-hava muharebesi icra edecek olan Bayraktar Kızılelma hava savaş uçağı, düşük radar kesiti sayesinde sahip olacağı düşük görünürlük ile Türkiye için güç çarpanı olacak.

k4

Aynı kısa zamanda pistli gemilerden kalkış ve iniş süresine ile muharebe sahasında devrim gerçekleştirecek Bayraktar Kızılelma, bu harekat sayesinde deniz aşırı görevlerde büyük rol üstlenerek Mavi Vatan’ın korunmasında stratejik görevliler yapacak.

8,5 ton kalkış ağırlığı, 1500 kilogram faydalı yük taşıma yetkisine sahip olan Bayraktar Kızılelma, milli AESA radarı ile yüksek durumsal sahibiliğe da sahip olacak. Milli olarak muhafaza tüm mühimmatları kullanan Bayraktar Kızılelma, akıllı filo otonomisi ile görev yapabilecekler.

BAYKAR 2023’E İHRACATLA BAŞLADI

Baykar, rekabete dayalı bir sürecin sonucu Amerika, Avrupa ve Çinli rakiplerini geride bırakacak Kuveyt Savunma Bakanlığı ile imzaladığı anlaşmayla birlikte 2023 Boyutu, 370 milyon teslimat Bayraktar TB2 için yapılan ihracat syleşleşerek.

k5

Tüm projelerini öz kaynaklarıyla yürüten Baykar, 2003 yılında İHA Ar-Ge’yi sürdürebilmesinden itibaren tüm gelirlerinin yüzde 75’ini ihracattan elde etti. 2021’de Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) sonuçlarına göre savunma ve sanayi sektörü ihracat lideri oldu. 2022’de imzalanan sözleşmelerde ihracat oranı yüzde 99,3 olan Baykar, 1,18 milyar ihracat yaptı.

Savunma ve yatırımcı sektörü en çok ihracat gerçekleştiren firma olan Baykar’ın 2022 cirosunu 1,4 milyar dolara ulaştı. Bayraktar TB2 SİHA için şu ana kadar 28 ülkeyle, Bayraktar Akıncı TİHA için ise 6 ülkeyle ihracat anlaşması imzalandı. (AA)

ANASAYFAYA DÖNMEK İÇİN TIKLAYINIZ
ChatGPT'ye yeni rakip... Adı: GigaChat!  Dikkat çekici detayChatGPT’ye yeni rakip… Adı: GigaChat! Dikkat çekici detay
Seçime 20 gün kala son anketin sonuçları paylaşıldı!  Seçime 20 gün kala son anketin sonuçları paylaşıldı!
AK Partili Faruk Çelik'e tepki! AK Partili Faruk Çelik’e tepki!

Yoruma kapalı.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmekMesajları Oku

Gizlilik ve Çerez Politikası