Dünya alarmda! Çin roketi kontrolsüz bir şekilde Dünya’ya düşüyor, nereye düşeceğini ise kimse bilmiyor

Çin uzay araştırmalarında hız kazanmıştır. Yakında kendi uzay istasyonu Tiangong’u kullanmaya başlamayı planlayan ülke, bunun için çalışmalarını sürdürüyor. Bu kapsamda pazartesi günü Long March-5B Y4 roketiyle beraber uzay istasyonunun son parçası olan Mengtian modülünü gönderdi. Her şey buraya kadar normaldi. Sadece bugün dünyada Çin roketi alarmı verildi. Bu sebeple Long March-5B Y4 roketinin 23 tonluk parçası, kontrolsüz bir şekilde, yaşadığımız gezegene, şu demek oluyor ki Dünya’ya düşüyor!

NEREYE DÜŞECEĞİNİ KİMSE BİLMİYOR

Insider’ın haberine nazaran, bir çok çağdaş roket itme enerjisini kullanarak kendilerini Pasifik Okyanusu’nun uzak bir yerine düşürmek için tasarlanıyor. Sadece Long March 5B bu şekilde bir roket değil. Bu yüzden roketin önümüzdeki iki gün içinde Dünya’ya düşeceği tahmin ediliyor. Kontrolsüz olan roket gövdesinin tam olarak nereye düşeceğini ise kimse bilmiyor.

KORKUTAN HARİTA!

Çin roketiyle ilgili bir tweet atan Aerospace Corporation, bir harita paylaştı. Haritaya nazaran, roketin düşebileceği yerlerin ihtimalleri içinde Türkiye de var. Sadece anlamlı bir tahmin yapabilmek için hemen hemen erken olduğu aşikar.

ROKET PARÇALARI YAĞABİLİR

Kabaca 10 kattan oluşan bir bina büyüklüğündeki Long March roketinin gövdesinin yalnız ne kadarının Dünya’ya çarpacağının tahmin edebileceği açıklandı. Sadece tam bir hesaplama yapmak son aşama güç. Tam olarak nereye düşebileceğini söylemek için hemen hemen oldukça erken olan roketin, uzmanlara nazaran bir kısmı muhtemelen atmosferde ilerlerken yanacak. Sadece roket gövdesi tamamen parçalanamayacak kadar büyük. Büyük olasılıkla parçalar halinde düşecek.

YİNE AYNI SENARYO, YİNE ÇİN! AKILLARA O OLAY GELDİ

Bu vaka, bir Çin roketinin dünyayı alarma geçirdiği ilk vaka değil. Her insanın anımsayacağı vaka ise 2021’de meydana geldi. Tiangong uzay istasyonunun Tianhe olarak malum çekirdek modülünü taşımak suretiyle 29 Nisan’da fırlatılan ikinci Long March 5B roketi kontrolden çıktı. Roketin birçok araştırmacı tarafınca Dünya’ya düşeceği açıklandı. Türkiye de birçok kentiyle risk altındaki ülkeler içinde yayınlandı. Tüm dünyanın korkmasına yol açan Çin roketi Mayıs 2021’de Hint Okyanusu’na düşerek ise birçok insana rahat nefes aldırdı.

ANASAYFAYA DÖNMEK İÇİN TIKLAYINIZ
'Musk operasyonu' başlıyor! ‘Musk operasyonu’ başlıyor!
Putin'den tahıl sevkiyatı ile ilgili dikkat çeken sözlerPutin’den tahıl sevkiyatı ile ilgili dikkat çeken sözler
Cumhurbaşkanı Erdoğan'ı taklit ettiği yeni video olay olduCumhurbaşkanı Erdoğan’ı yansılamak etmiş olduğu yeni video vaka oldu

Yoruma kapalı.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmekMesajları Oku

Gizlilik ve Çerez Politikası