Dikkat çekmişti! iPhone’lardaki o özellik, tartışmalara yol açtı

Apple’ın iPhone 14 serisinde bulunan Trafik Kazası Idrak etme özelliğiyle ilgili haberlere bir yenisi daha eklendi. Apple’a bakılırsa Trafik Kazası Idrak etme; sedan, minivan, SUV, kamyonet ve öteki binek otomobil modellerinin karıştığı önden çarpma, taraftan çarpma, arkadan çarpma ve devrilme benzer biçimde ciddi trafik kazalarını algılamak için tasarlandı. Sadece yeni nesil iPhone ve Apple Watch’larda bulunan bu özelliğin herhangi bir kaza yokken, yanlış acil durum aramalarına niçin olduğu bildirildi.

KAZA YOK AMA ARIYOR!

MacRumors’un haberine bakılırsa, özelliğin eylül ayında yeni iPhone’lar ve Apple Watch modelleriyle kullanıma sunulmasından bu yana, ABD Birleşik Devletleri’ndeki 911 ve acil durum görevlileri, herhangi bir otomobil kazası meydana gelmemesine karşın, yanlışlıkla Trafik Kazası Idrak etme’yı tetikleyen iPhone 14 cihazlarından gelen bir “davet akını”na dikkat çekti.

Mahalli haber deposu The Colorado Sun tarafınca bildirildiği suretiyle, geçen hafta sonu Summit County 911 Merkezindeki memurlar, ilçenin dört kayak alanında kayakçıların iPhone’larından ve Apple Watch’larından 71 otomatik çarpışma çağrısı aldı. Sadece bu çağrıların hiçbiri acil bir durum içermiyordu.

Haberde, bir 911 araması vardığında her aramanın geldiği sırayla işlendiği, bundan dolayı bir kayakçının telefonundan meydana getirilen otomatik bir aramanın, gerçek bir acil durumun ortasındayken 911’i arayan kişilerin gerektiği hızda yardım alamamasına niçin olabileceği söyleniyor.

Bir yetkili, 911 görevlilerinin bir aramayı görmezden gelmek için eğitilmediğini, iPhone 14’ün özelliğinden meydana gelen yanlış aramaların bile ele alınması ve kaynakların tahsis edilmesi icap ettiğini söylemiş oldu.

“APPLE İLE TEMASA GEÇTİ”

Habere bakılırsa Apple ile temasa geçildi ve firmanın kayakçılar ile çarpışma idrak etme teknolojisi arasındaki çelişkinin bilincinde olduğu ve bir düzeltme üstünde çalmış olduğu yönünde bir cevap alındı.

Apple Kasım ayının sonunda iOS 16.1.2’yi piyasaya sürmüştü. Bu güncellemeyle iPhone 14 ve iPhone 14 Pro modellerinde Trafik Kazası Idrak etme özelliği için iyileştirmeler yapılmıştı. Öteki bir taraftan bu özelliğin yaşam kurtardığı durumlar da olmuştu.

ANASAYFAYA DÖNMEK İÇİN TIKLAYINIZ
Kibrit kutusu boyutunda nostalji! Görenleri şaşırtıyorKibrit kutusu boyutunda nostalji! Görenleri şaşırtıyor
Nevşin Mengü'den çok konuşulacak Meral Akşener iddiasıNevşin Mengü’den oldukça konuşulacak Meral Akşener iddiası
Yüzlerce kişi mağdur! 7 kat arttı, 200 dolardan 1100 dolara çıkardılarYüzlerce şahıs mağdur! 7 kat arttı, 200 dolardan 1100 dolara çıkardılar

Yoruma kapalı.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

Gizlilik ve Çerez Politikası