Çok hızlı hareket eden süper kütleli kara delik keşfedildi – Son Dakika Teknoloji Haberleri

ABD Ulusal Havacılık ve Uzay Ajansı (NASA), galaksiler arası uzayda çok hızlı şekilde hareket eden “görünmez bir canavar” diye nitelediği yeni bir kara delik keşfettiğini duyurdu.

NASA’dan yapılandırılan, Hubble Uzay Teleskobu tarafından kaza ile tespit edilen kara deliğin, galaksiler arasında büyük bir hızla başaboş şekilde dolaştığı belirtildi.

DÜNYA İLE AY ARASINI 14 DAKİKADA KAT EDEBİLECEK KADAR HIZLI

“Görünmez bir canavar” şeklinde tanımlanan kara deliğin Dünya ile Ay arasını 14 dakikada kat muhafazasına kadar hızla ilerlediği, 20 milyon çift ağırlığına denk gelecek büyüklüklerde de süper kütlesi olduğu kaydedilmiştir.

Kara deliğin, arkasında, Samanyolu galaksisinin iki katı öncüsü, daha önce görülmemiş bir şekilde 200 bin ışık yılı boyunca yeni doğan yıldızlardan oluşan bir iz bulundu ifade edildi.

“Muhtemelen, üç büyük kara delik arasındaki nadir, tuhaf Oluşan bir galaktik bilardo oyununun sonucu” ifadesi kullanılan hızlı kara deliğin, sahne yıldızları yutmak yerine gaz kütlelerini kürüyerek dar bir koridor boyunca yeni yıldız oluşumlarını tetiklediği kaydedildi.

“DAHA ÖNCEKİLERE HİÇ BENZEMİYOR”

ABD Yale Üniversitesi’nden Pieter van Dokkum, bir şeyleri yutmaya zaman ayıramayacak kadar uzayda yarışarak ilerleyen ve ardından yıldız yapımı bırakan kara delik için, “Gördüğümüz şey, sonra. Bir geminin biçimleri iz gibi, kara delikten kalan izini görüyorum.” ifadesini kullandı.

Van Dokkum, Hubble teleskopu görüntüsünde, izleyen cüce bir galakside yıldız kümelerini tararken kozmik ışın olduğunu düşündüğünüz küçük bir çizgi fark yaratan, kozmik etkileri ortadan kaldırdıklarında ise daha önce görülen hiçbir şeye benzemeyen kara deliğin izini bulduklarını aktardı.

NASIL MEYDANA GELDİ?

NASA’nın büyüklüğü, gökbilimcilerin, galaksiler arası bu kaçak kara deliğin, belki 50 milyon yıl önce muhtemelen biriyle çarpışmaşan galaksilerde bulunan üç büyük kütleli kara deliğin oluşturduğu kaotik ve kararsız yapının sonuncunda bu oluşumdan dışarı fırlatılma şeklinde meydana geldiğine dair kaydedilmiştir.

Yoruma kapalı.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

Gizlilik ve Çerez Politikası