Çin, küresel konumlama uydusu BeiDou’yu uzaya yolladı

Xinhua haber ajansının bildirdiğine göre uydu, Sichuan eyaletindeki Sincan Uydu Merkezi’nden Long March 3D taşıyıcı roketiyle fırlatıldı.

Fırlatmanın ardından sabit Dünya yörüngesinde planlanan konuma yerleşen uydunun, yörünge testlerinin ardından BeiDou ağına bağlanacağı bildirildi.

“BDS-3 SİSTEMİNİ GELİŞTİRMEK İÇİN İLK DESTEKÇİ AÇILDI”

Uydu, BeiDou Networks’ün 60. lansmanı ve BDS-3 sistemini geliştirmek için fırlatılan ilk destek uydusu.

Fırlatma, Uzun Yürüyüş roketlerinin kullanıldığı 473. başarılı uçak gemisi göreviydi.

Çin hükümeti, ABD’nin orduda küresel konumlandırma sistemi olan GPS’e olan bağımlılığını azaltmak için BeiDou Uydu Konumlandırma Sistemini (BDS) geliştiriyor.

BeiDou uydu ağı için ilk uydu 2000 yılında fırlatılmıştır. Dört uydudan oluşan “BDS-1”, 20 uydudan oluşan “BDS-2” ve 35 uydudan oluşan “BDS-3” ağı ile geliştirilmiştir.

Bugün fırlatılanla birlikte BDS-3 ağını desteklemek için 3 ila 5 uydu daha fırlatılması ve 2035 yılına kadar “BDS-4” adlı yeni nesil uydu ağının sisteme eklenmesi bekleniyor. (AA)

ANA SAYFAYA DÖNMEK İÇİN TIKLAYINIZ
Beyler kişisel bakımın en önemli aşaması saç ve sakal tıraşıdır! Sizin için en iyi tıraş bıçaklarını seçtik
YSK, 14 Mayıs seçimlerinin kesin sonuçlarını açıkladıYSK, 14 Mayıs seçimlerinin kesin sonuçlarını açıkladı
Kılıçdaroğlu ve Özdağ birleşti!  Mülakat sonrası kritik açıklama: Kılıçdaroğlu ve Özdağ birleşti! Mülakat sonrası kritik açıklama: “Birkaç sorumuz vardı, detaylı yanıtlar aldık”

Yoruma kapalı.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmekMesajları Oku

Gizlilik ve Çerez Politikası