Çin durmuyor: Şimdi de 3 aşamalı ‘Ay’ planı açıkladılar! Oldukça dikkat çekti…

içeriği özgün olarak tekrar yaz

Çin, ayda uluslararası bir araştırma istasyonu kurmak için üç aşamalı bir plan izleyeceğini söyledi. Ay keşif programının baş tasarımcısı Vu Veyrın, Anhui eyaletinin merkezindeki Hifey’de düzenlenen Uluslararası Derin Uzay Araştırmaları Konferansı’nda 2050 yılına kadar tamamen işlevsel bir üs kurma planının ayrıntılarını paylaştı.

Sonuç olarak, araştırma istasyonunun temel halinin kurulmasının ilk aşamasında, 2028 yılına kadar 3 keşif görevi kapsamında 7 fırlatma gerçekleştirilecek.

Zhang 6, 7 ve 8 görevleri için Ay’a gönderilecek keşif araçlarına ek olarak, Çuechiao-2 verici uydusu üstteki iki uydusu ile birlikte yörüngeye oturtulacak. Ayrıca bu dönemde uluslararası ortaklarla 3 lansman daha gerçekleştirilecek.

2024’te kaya ve toprak örnekleri toplamak için Chang 6, 2026’da Ay’ın güney kutbunu keşfetmek için Zhang ve 2027’de doğal kaynak kapasitesini ve mevcudiyetini doğrulamak ve Ay’ın yüzeyinde bir uzay üssü inşa etmek için testler yapmak için Zhang. 8 görev var.

ULUSLARARASI ARAŞTIRMA ÜSÜ LUNA ILRS

Adını Çin mitolojisindeki Ay tanrıçasından alan keşif görevlerinden sonra, Ay’da uluslararası bir uzay üssü kurmak için 2030-2040 yıllarında 5 ay görevi gerçekleştirilecek.

ILRS-1 ve 2 misyonları, Ay’a uzun vadeli enerji pilleri yerleştirecek ve kaya örnekleri toplamak için robotik araçları yüzeye çıkaracak.

ILRS-3 görevinde, yer altının yapısını araştırmak için bir yer altı radarı gönderilecek. Bu görev kapsamında, birinci ve ikinci görevlerde toplanan kaya örnekleri Dünya’ya taşınacak.

ILRS-4 görevindeki fizik ve biyoloji deneylerini desteklemek için ay yüzeyine büyük ölçekli nükleer santrallerin inşa edilmesi planlanıyor.

ILRS-5 misyonu, uzay araştırmaları ve Ay tabanlı astronomik gözlemler için altyapı oluşturmaya odaklanacak.

Bu görevler sırasında iletişim, konum algılama ve uzaktan algılama yeteneklerine sahip uyduların ekleneceği Çueçao takımyıldız ağının kurulması planlanmaktadır.

2040-2050 yıllarını kapsayan üçüncü aşamada ise ILRS’nin uygulamaya yönelik bir alt yapıya dönüştürülmesi için daha fazla altyapı çalışması yapılacaktır.

İstasyon, 2050 yılına kadar Mars, Venüs ve ötesine uzay görevlerini desteklemek için çok işlevli bir araştırma üssü haline gelecek. (AA)

ANA SAYFAYA DÖNMEK İÇİN TIKLAYINIZ
Haziran ayında açıklanmalı!  dikkat çekici açıklamaHaziran ayında açıklanmalı! dikkat çekici açıklama
Duvarlar patladı, köşeye sıkıştı: işte o kareler!Duvarlar patladı, köşeye sıkıştı: işte o kareler!
Eski eş katliam yapıp intihar etti!  Kayınvalide, yenge, yenge...Eski eş katliam yapıp intihar etti! Kayınvalide, yenge, yenge…

Yoruma kapalı.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmekMesajları Oku

Gizlilik ve Çerez Politikası