Çıkarılabilir bataryaları özlediniz mi? Çünkü geri gelebilirler!

Avrupa Birliği akıllı telefon endüstrisini ilgilendiren birbiri ardına mühim emek harcamalar yapıyor. AB, ilkin akıllı telefon üreticilerini cihazlarını Ocak 2024’ten itibaren üçüncü taraf uygulama mağazalarına açmaya zorlayacak, arkasından 2024’ün sonundan itibaren taşınabilir elektronik ürünler için USB-C’yi mecburi hale getirecek. Sadece GSMArena’nın haberine nazaran; yeni AB mevzuatı, kullanıcı tarafınca değiştirilebilen bataryaları geri getirebilir.

AB’DEN BATARYA ADIMI

O habere nazaran; AB, bataryalar mevzusunda geçici bir anlaşmaya vardı. Haberdeki ifadelere nazaran ise bu geçici antak kalma, taşınabilir cihazların kullanıcı tarafınca değiştirilebilir bataryalara haiz olmasını gerektirecek.

Söz mevzusu geçici antak kalma, taşınabilir pillerden, elektrikli scooter, elektrikli bisiklet pilleri ve elektrikli vasıta (EV) pillerine kadar neredeyse her boyuttaki pilleri kapsıyor.

PİLLERİN ÇIKARILMASI VE DEĞİŞTİRİLMESİ DAHA KOLAY OLACAK

Bu anlaşmada “dijital pil pasaportu” ve “her pilin kapasite, performans, dayanıklılık, kimyasal bileşim ve “ayrı toplama” sembolü hakkında data içeren etiketler ve QR kodları taşıma gerekliliği” şeklinde birçok detay yer ediniyor sadece tek bir detay fazlasıyla dikkat çekiyor.

O detaya nazaran, mevzuatın yürürlüğe girmesinden üç buçuk yıl sonrasında, cihazlardaki portatif pillerin tüketicilerin kolaylıkla çıkarıp takabilecekleri şekilde tasarlanması gerekiyor.

GSMArena’nın haberine nazaran ise bu yasa – eğer geçerse – üreticilere, taşınabilir cihazlarını, kullananların bataryalarını kolayca çıkarıp değiştirebilecekleri şekilde düzenlemeleri için 3 buçuk yıl verecek.

Bu da çıkarılabilir bataryaların geri dönebileceği şeklinde yorumlanıyor.

Böylece telefonlar pil performansında yitik yaşadığında kolayca pili değiştirilebilecek. Bu da bir telefonun daha uzun ömürlü olmasına zemin hazırlayacak. Piller ise daha güvenli ve çıkarılması daha kolay olacaklar.

Daha ilkin de söylediğimiz şeklinde, kullanıcılar tarafınca değiştirilebilen bataryalar eskiden akıllı telefonlarda bir standarttı. Sadece günümüzde yok denecek kadar nadirler.

Avrupa Birliği’ne nazaran müzakereciler, pilleri daha sürdürülebilir, performanslı ve dayanıklı hale getirmek için daha kuvvetli gereksinimler üstünde anlaştılar. Sadece bu mevzuda yapılacak düzenlemenin ne vakit yürürlüğe gireceği hemen hemen bilinmiyor.

ANASAYFAYA DÖNMEK İÇİN TIKLAYINIZ
Dikkat çeken karar! Yaklaşık 900 bin abonesi vardıDikkat çeken karar! Ortalama 900 bin abonesi vardı
İstanbul'da kar sürprizi! Gece saatlerinde başladıİstanbul’da kar sürprizi! Gece saatlerinde başladı
Recep İvedik'i izleyen onu arıyor! Hayatı kâbusa döndü: Tacize ulaştı, boşanma aşamasına geldimRecep İvedik’i izleyen onu arıyor! Yaşamı kâbusa döndü: Tacize ulaştı, boşanma aşamasına geldim

Yoruma kapalı.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmekMesajları Oku

Gizlilik ve Çerez Politikası