ChatGPT’yi deneyenler hayrete düşüyor! Her şeye bir cevabı var ama… “Kişilerin işlerini riske atabilir, işlerini kaybetme noktasına getirebilir”

Enes Çırtlık / Mynet – Söyleşi robotu ChatGPT, son günlerin en oldukca konuşulan teknolojisi hale geldi. Elon Musk’ın kurucuları içinde yer almış olduğu OpenAI’nin yeni nesil söyleşi robotu ChatGPT görenleri hayrete düşürmesiyle meşhur oldu. 2021 sonrası için oldukca bir bilgisi olmayan sadece gene de her mevzudan sorulara şaşırtıcı bir şekilde cevap verebilen ChatGPT, üstelik Türkçe de konuşabiliyor. Söyleşi robotu, hikayeler oluşturabiliyor, çeviriler yapabiliyor ve hatta kod bile yazabiliyor. Kısacası ‘yapması imkansız’ gözüyle bakılan birçok görevi yerine getirebiliyor. Hatta ödevini ChatGPT’ye bile yaptıran oluyor.

İstanbul Arel Üniversitesi’nden, suni zeka ve big data mevzusunda emek harcamaları bulunan akademisyen İrem Yeniceler Kortak, kimilerinin insanlığı yok edebilecek kadar tehlikeli olarak görmüş olduğu, kimilerinin ise arama motorlarının çağını kapatıp, web benzer biçimde yeni bir çağı başlatacağını söylediği ChatGPT hakkında mühim açıklamalarda bulunmuş oldu.

“BU BÜYÜK BİR AVANTAJ”

İrem Yeniceler Kortak, “ChatGPT’nin avantajları ve dezavantajları, pozitif ve negatif yanları nedir?” sorusuna şöyleki cevap verdi:

“ChatGPT, suni zekanın organik dil işleme yönteminin kullanılmasına dayanıyor aslen. Ben suni zeka teknolojilerinin büyük oranda insanların günlük hayatlarını kolaylaştırdığını düşünüyorum. ChatGPT de bu aşamada kişilerin günlük hayatlarında yapması uzun saatler devam eden işlemleri kısa sürede yapmasını sağlayabilir. Hızla yarışılan günümüz dünyası için bence bu büyük bir avantaj. Sadece her hızla gelişen teknolojinin avantajları olduğu benzer biçimde bazı riskleri de olabiliyor.

“YARATACAĞI ETKİYİ TAHMİN ETMEK OLDUKÇA ZOR”

Ilk olarak bu teknoloji içinde yayılan bilginin bir denetim sistemi yok. Gazetecilik açısından düşünüldüğünde, yeni medyayla beraber sayısı artan yalan haberlerin önüne geçilmesi zor bir hale gelmişken bu biçim teknolojiler bilginin doğruluğunun sorgulanmasını daha da zorlaştırır hale getirebiliyor. Ek olarak bu teknoloji hemen hemen tecrübe etme sürecinde olduğundan yaratacağı etkiyi anlamak de oldukça zor. Esasen sistemde de sistemin hatalı bilgiler üretebileceğine dair uyarı bulunuyor.”

Kortak, “ChatGPT’ye ev ödevlerini bile yaptıranların olduğu söyleniyor. Bu küresel eğitim sistemlerin geliştirir mi yoksa kötüleştirir mi?” sorusunu ise “Bence kötüleştirir. Araştırma yapmak bir bilgiyi öğrenmek adına oldukça mühim. Araştırma kısmı olmadan öğrenilen bilgilerin de zihinde tutulması da oldukca zor.

“BİLGİ UÇURUMUNU DA DERİNLEŞTİRECEĞE BENZİYOR”

Bununla beraber dünya üstünde hala web erişimi olmayan oldukca geniş bir kitle var. Bu kitlenin karşısında meydana gelen bu gelişmeler hali hazırda var olan informasyon uçurumunu da derinleştireceğe benziyor. Bu bile bir araştırma mevzusu olabilir bir ihtimal. Sadece sual genelinde cevaplamam gerekirse bu biçim meydana getirilen ödevlerin ya da kısa yoldan öğrenen bilgilerin uzun solukta kişilerin informasyon düzeylerine negatif katkı yapacağını düşünüyorum.” şeklinde cevapladı.

“AKADEMİK BİRER ÇALIŞMA OLARAK DEĞERLENDİRİLMEMESİ GEREKTİĞİNİ DÜŞÜNÜYORUM”

Kortak, Bilimsel nitelikli alanda ChatGPT’ye iyi mi bakılıyor, çevrenizdeki insanlardan izlenimleriniz neler? sorusuna;

“Bilimsel nitelikli alanda bizlerin yapmış olduğu emek harcamalar ve ürettikleri eserler oldukça mühim. Bir bilimsel nitelikli çalışmanın ortaya çıkması ayları ve kimi zaman yılları bile bulabiliyor. Bu aşamada ChatGPT’nin saniyeler içinde yazı yazan ve yazdığı makalede oldukca azca intihal meydana getiren bir sisteme haiz olması bilhassa etik mevzusunda sual işaretlerini ortaya çıkarıyor. Sistemin aynı mevzu hakkında değişik şekilde yazıları üretebiliyor olması da akademide meydana getirilen birçok çalışmada verilen emeği arka planda bırakıyor. Bu sebeple bu tür çıktıların bilimsel nitelikli birer emek verme olarak değerlendirilmemesi icap ettiğini düşünüyorum.” diyerek cevap verdi.

ChatGPT’nin birçok kişiyi işi olmayan bırakabileceği konuşuluyor. Bu mevzuda da dikkat çeken açıklamalarda bulunan İrem Yeniceler Kortak, şu ifadeleri kullandı:

Günümüzde hızla gelişen teknolojinin hızla kendini geliştirmesinin bununla beraber bu teknolojilere ayak uydurmak adına toplumlar da kendini dönüştürüyor. Bu aşamada birçok kişinin yapmış olduğu iş ya otomatik sistemlere devrediliyor ya da yapmış olduğu işin biçimi değiştiğinden bu iş içindeki konumu değişiyor. İnternet teknolojileri birçok kişinin işini kaybetmesine sebep oldu, aynı şekilde gelişen öteki teknolojiler de kişilerin işlerini riske attı ve atmaya devam ediyor.

robot

“KİŞİLERİN İŞLERİNİ RİSKE ATABİLİR, İŞLERİNİ KAYBETME NOKTASINA GETİREBİLİR”

ChatGPT de bu aşamada bir ihtimal şu anda değil sadece geliştirilip toplumun geniş kesimince kullanılır hale vardığında tıpkı kendinden önceki teknolojiler benzer biçimde kişilerin işlerini riske atabilir, işlerini kaybetme noktasına getirebilir doğal olarak ki. Bu şekilde bir olasılık gelişen her hızla gelişen teknolojinin bununla beraber geliyor aslına bakarsan.

“TÜM İNSANLIĞI YOK EDECEĞİNE DAİR BİR POTANSİYEL ŞU AN İÇİN AZ BİR İHTİMAL”

Bildiğiniz suretiyle suni zekaların insanlığı yok edeceğine yönelik birçok komplo teorisi de mevcut. ChatGPT de bu komplo teorilerinin birbiri ardına çıkmış olduğu bir dönemde teknoloji hayatına damgasını vurdu. Bu mevzuda ChatGPT’nin yada ChatGPT’den sonrasında gelecek suni zekaların insanlığı yok etme potansiyelinin olup olmadığını sorduğumuzda Kortak, “Bu teknolojilerin tüm insanlığı yok edeceğine dair bir potansiyel şu an için azca bir olasılık bana kalırsa. Bu teknolojilerin de kontrolünde ya da işleyişinde insana her daim gerekseme duyuluyor şu sebeple.” ifadelerini kullandı.

yapay zeka

“ARTIK ÇAĞIN BİR GEREKLİLİĞİ”

Kortak ek olarak, “İçinde bulunduğumuz bu aşamada suni zekaya tamamen teslim olarak meydana getirilen işlemlerde hata payının yüksek olabileceği görüşündeyim. Bunun haricinde teknolojiyi yakalamak ve buna uyum sağlamak artık dönemin bir gerekliliği benzer biçimde görünüyor.” diye konuştu.

ChatGPT’nin Google ile karşılaştırıldığını, hatta Google benzer biçimde dev arama motorlarını bitirecek diyenlerin bile bulunduğunu aktarmıştık. Kortak ise bu mevzuda, “Google, birçok siteyi içinde barındıran ve arama yapıldığında doğru ya da yanlış tüm detayları kullananların önüne saniyeler içinde veren bir arama motoru. Burada, reklamlar, tık tuzağı olarak kavramsallaştırılan clickbait içerikler ve araştırılan mevzuya benzer ya da tamamen zıt daha birçok değişik netice bulunuyor. Bu aşamada doğru bilgiye ulaşmak da oldukça zorlaşıyor.

“GELİŞTİRİLMESİ HALİNDE…”

ChatGPT bu haliyle herhangi bir tık tuzağı sunmayan ve reklam barındırmayan bir oluşum olarak karşımıza çıkıyor. Sadece her iki örnekte de bilginin yüzde yüz doğru verilme garantisi kullanıcılara sunulmuyor. Sistemin geliştirilmesi halinde, salt bilgiyi sunması açısından daha çok kullanıcıya hitap edebilme ihtimali var. Şu anda bile 5 gün içinde 1 milyon kullanıcıya erişmiş durumda. Seneler içinde mecraların bu sayıda kullanıcıya erişme süreleri düşünüldüğünde oldukca süratli bir ivme kazandığını söylemek mümkün.” dedi.

Kortak, “ChatGPT’nin sizce yapabileceği en çılgınca şey yada şeyler ne?” sorusuna ise “Değişen teknolojinin yapabileceklerini anlamak fazlasıyla zor aslen. İnternet ilk çıktığında askeri amaçlarla kullanılıyordu ve bu noktaya geleceğini anlamak imkansıza yakındı. Bu sebeple bu hızla gelişen teknolojinin de yapabilecekleri anlamak oldukça zor. Şu an yaptıklarıyla bile oldukça şaşırtıyor aslen.” şeklinde cevap verdi.

chatbot

“ANLIK OLARAK OLAYLARI HABER VEREBİLME, GÜNCEL OLARAK VERİLERİ SUNABİLME İMKANI TANINDIĞI TAKTİRDE…”

ChatGPT’nin web bağlantısıyla buluşturulması nelere yol açacağı mevzusunda ise “ChatGPT şu anda suni zeka sistemlerinin birçoğunun yapmış olduğu benzer biçimde bir veri setine dayanıyor. Kendine öğretilmiş olan bu veriler içinden mevzuyla ilgili olan detayları birleştiriyor ve her seferinde değişik bilgiler sunuyor. Bu durum bu hızla gelişen teknolojinin web bağlantısı olmadan da çalışabilmesini sağlıyor bu sebeple. Anlık olarak vakaları haber verebilme, güncel olarak verileri sunabilme imkanı tanındığı taktirde oldukca daha çok mevzuda tesirini hissettirebilir benzer biçimde geliyor. Tıpkı zelzele haberlerini yada spor karşılaşmalarını otomatikman yazan robot gazetecilik pratikleri benzer biçimde bu uygulamalar da bir taraftan zamandan ve maliyetten avantaj sağlarken bir taraftan da kişilerin iş hayatlarında tehdit edici bir unsuru oluşturabilir.” şeklinde konuştu.

ChatGPT’nin arkasında OpenAI vakfı var, OpenAI’nin kurucularından biri de Elon Musk. Musk’ın hem de Neuralink adlı bir implant şirketi de bulunuyor.

Akademisyen Kortak, “ChatGPT ve Neuralink beraber çalıştığında kafamıza yerleştirilecek bir implant yardımıyla ChatGPT ile etkileşim kurabilir miyiz? Hep filmlerde gördüğümüz her şeyi bilen dijital asistanların çağı ChatGPT ile beraber değerlendirirsek yakın mı?” sorusuna şu şekilde cevap verdi:

Azca ilkin de söylediğim benzer biçimde hızla gelişen teknolojinin yapabileceklerini anlamak oldukça zor. Sadece bu teknolojilerin bir toplumun geniş kesimince kullanılabilmesi için oldukca sayıda güncellemeye gerekseme var. Ek olarak bu hızla gelişen teknolojinin geldiği toplumun dinamikleri de oldukça mühim. Şu anda medya okuryazarlığı durumu oldukça tartışılan bir mevzu. Şundan dolayı yalan haber bilhassa pandemi zamanında da görüldüğü benzer biçimde oldukca fazla süzgeçten geçmeden hızlıca paylaşılabiliyor ve bu durum toplumun teknolojiyle olan ilişkisini sorgulatıyor.

“ONU KULLANABİLEN KİŞİLERİN VARLIĞIYLA BU TEKNOLOJİLER DE ANLAM KAZANACAK”

Evet yeni gelen teknolojiler doğal ki öncekilerden değişik yaşam pratikleri vaat ediyor sadece bu teknolojilerin o topluma da uyumlu olması gerekiyor şu sebeple onu kullanabilen kişilerin varlığıyla bu teknolojiler de anlam kazanacak. Kullanım pratiği olmayan teknolojiler her ne kadar iyi dizayn edilmiş olsa da ne yazık ki bir süre sonrasında geri planda kalabilme riskiyle karşı karşıya geliyor.

Kortak, ChatGPT hakkında yapmış olduğu açıklamalarda son olarak şu laflara yer verdi:

“Sistem şu anda hemen hemen geliştirilme aşamasında. Sistem üstünde yapısal olarak değerlendirildiğinde yazım hataları mevcut, hemen hemen bir dilin yapısına da tam olarak hakim değil. Aslına bakarsak bu biçim teknolojiler 1960’lı yıllara dayanıyor. ChatGPT bir anda paylaşılmaya başlandı sadece yeni bir teknoloji değil. 1966 senesinde Joseph Weizenbaum tarafınca buluş edilen Eliza da bir chatbot benzer biçimde kullanılıyordu. O tarihten bu yana da organik dil işlemeye yönelik birçok yazılım geliştirildi.

“KULLANICILARIN HAYATLARINDA ÖNEMLİ BİR YERİ OLABİLECEĞİNİ DÜŞÜNÜYORUM”

Sistemin verdiği bilgiler oldukça süratli, bu aşamada kişilere oldukca büyük avantaj sağlıyor. Bir bilgiyi saniyeler içinde yazıp, istenilen şekilde tablolaştırıp ve hatta istenilen şekilde yazılım diline satır satır çevirebiliyor. Bu işlemler için günlük hayatta hem geniş bir süre hem de kapsamlı bir informasyon birikimi lüzumlu. Bu noktadan hareketle sistemin gelişiminin tamamlanmasının bununla beraber kullananların hayatlarında mühim bir yeri olabileceğini düşünüyorum. Sadece söylediğim benzer biçimde bu teknolojiler devamlı olarak kendini geliştiriyor, toplumun bu teknolojilere olan yakınlığının sağlanması ve bu teknolojilerin toplumun her kesimine inebilmesi mühim.”

ANASAYFAYA DÖNMEK İÇİN TIKLAYINIZ
Tekrar devreye girdi! Yeni özelliğini görenler büyük bir sürprize rastladıYeniden devreye girdi! Yeni hususi durumunu görenler büyük bir sürprize rastladı
İYİ Partili Çömez'den çok konuşulacak istismar sözleriİYİ Partili Çömez’den oldukca konuşulacak istismar sözleri
Anne, hareketinden şüphelendi, çocuğun anlattığı şey kahretti! Anne, hareketinden şüphelendi, çocuğun anlattığı şey kahretti!

Yoruma kapalı.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmekMesajları Oku

Gizlilik ve Çerez Politikası
Bebek Bakıcısı
uaeupdates.com deneme bonusu veren siteler deneme bonusu veren siteler deneme bonusu veren siteler deneme bonusu seo paket casibom