ChatGPT görenleri hayrete düşürdü! Yetenekleri akademisyenleri bile şaşırtıyor: Birçok kişiyi işsiz bırakabilir

Dünya, Elon Musk tarafınca kurulan OpenAI’nin en yeni söyleşi robotu ChatGPT’yi konuşuyor. GPT-3.5 dil modelini temel alan söyleşi robotu metin üreten suni zekalardan oluşan GPT ailesinin son olarak evrimi olarak nitelendiriliyor. Denenebilen yeni söyleşi robotu bu yönüyle tüm dikkatleri çekmeyi başarmış durumda. Birçok şahıs onu yazma kabiliyeti, karmaşık görevlerde yaptıkları ve kullanım kolaylığıyla övüyor.

PROFESÖRLERİ, PROGRAMCILARI VE GAZETECİLERİ İŞSİZ BIRAKABİLİR

Guardian’ın haberine nazaran; ChatGPT, yazı yazma becerileri ve kullanılabilirliği ile akademisyenleri şaşırtıyor. Haberde, Elon Musk tarafınca kurulan OpenAI vakfının son olarak chatbot’unun yazma kabiliyeti, karmaşık görevlerde yeterlilik ve kullanım kolaylığı ile görenleri şaşırtmasından sonrasında, profesörler, programcılar ve gazetecilerin yalnız birkaç yıl içinde işsiz kalabileceğinden bahsediliyor.

TAM NOT ALACAK CEVAPLAR

ChatGPT’nin yayımlanmasından bu yana, akademisyenlerin, bu aracı kullanarak imtihan sorularına tam not alacak yanıtlar ürettikleri söyleniyor. Ek olarak, programcıların aracı, belirsiz programlama dillerindeki kodlama zorluklarını saniyeler içinde çözmek için kullandıkları belirtiliyor.

ÖĞRENCİLERDEN İSTEDİĞİNİ YAPAY ZEKA DA YAPTI: HEM DE İYİ BİR NOT ALABİLECEK BİR ŞEKİLDE!

Habere nazaran, Arizona Eyalet Üniversitesi’nde gazetecilik profesörü olan Dan Gillmor, suni zekadan öğrencilerine verdiği görevlerden birini yerine getirmesini istedi: bir akrabaya çevrimiçi güvenlik ve gizlilik ilgili tavsiyelerde bulunan bir mektup yazmak… Suni zeka, “Bir web sitesinin yada e-postanın meşruluğundan güvenilir değilseniz, başkalarının bunu bir aldatmaca olarak bildirip bildirmediğini görmek için süratli bir arama yapabilirsiniz.” dedi. Gillmor ise “Buna iyi bir not verirdim” diye konuştu.

ChatGPT

KANDIRMAK KOLAY DEĞİL

ChatGPT’nin sorulardaki yanlışlıkları fark etmede iyi olduğu söyleniyor. Mesela, Columbus 2015’te ABD’ya ulaştığında ne işe yaradığını açıklaması istendiğinde, ChatGPT yanlışlığın farkına vararak, herhangi bir yanıtın kurgusal olacağı mevzusunda uyarıda bulunuyor.

Bot ek olarak sorguları yanıtlamayı tamamen reddetme kabiliyetine de haiz. Mesela, bir otomobil çalma mevzusunda tavsiye istendiğinde otomobil çalmanın ciddi neticeleri olabilecek ciddi bir kabahat bulunduğunu söyleyebiliyor. Sadece kurgusal bir VR oyununda otomobil çalma görevinin iyi mi üstesinden gelineceğine dair tavsiye istendiğinde netice aynı olmayabiliyor.

OpenAI, yeni suni zekanın kullanım kolaylığına odaklanılarak oluşturulduğunu söylemiş oldu. Firmanın önceki suni zeka’sının aksine ChatGPT, bir “geri bildirim periyodu” için ücretsiz bir şekilde her insanın kullanımına sunuldu. Şirket, aracın son sürümünü iyileştirmek için ise bu geri bildirimi kullanmayı hedefliyor.

ANASAYFAYA DÖNMEK İÇİN TIKLAYINIZ
WhatsApp'taki bu gelişme, çok hoşunuza gidecek: Tam 21 adet...WhatsApp’taki bu gelişme, oldukça hoşunuza gidecek: Tam 21 tane…
Meclis'te gergin anlar! 'Çocuk gibi ağlamayın arkadaşlar'Meclis’te gerilmiş anlamış olur! ‘Çocuk şeklinde ağlamayın dostlar’
Attığı tweet tepkilere yol açmıştı... Necmettin Batırel özür dilediAttığı tweet tepkilere yol açmıştı… Necmettin Batırel özür diledi

Yoruma kapalı.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmekMesajları Oku

Gizlilik ve Çerez Politikası