Boşanma Avukatı Gebze

Boşanma Avukatı Gebze

Boşanma oranlarının her geçen gün daha da arttığına şahit oluyoruz. Özellikle içinde bulunduğumuz pandemi dönemi eşler arasındaki tahammülsüzlüğü taşıran son damla oldu. Aynı evin içerisine tıkılı kalan eşler, bitmeyen tartışmalar ve ne yazık ki hüzünlü son boşanma davaları. Aslına bakılırsa kadına şiddet, çocuk istismarı ve benzeri olayları düşündüğümüzde bazı çiftler için boşanma kararı oldukça mantıklı görünüyor. Bu nedenle mahkemeye boşanan çiftlerin iddiaları inceleniyor ve uygunsa boşanmalarına karar veriliyor. Yine de boşanmayı düşünen pek çok çiftin aklında soru işaretleri var. Bunların birçoğu da boşanma süreci, boşanma sebepleri, dava süreleri ve avukat masraflarına ait. Biz de bu konuya bir açıklık getirmek ve boşanmayı düşünen çiftlere yol gösterebilmek için Gebze boşanma avukatı tavsiye ve görüşlerine yer vererek bu yazıyı derledik.

Boşanma Sebepleri Nelerdir?

Boşanma sebeplerine gelmeden önce kısaca boşanma türlerinden bahsetmek faydalı olacaktır. Bildiğiniz üzere boşanma türleri denildiğinde akla iki seçenek geliyor. Bunlardan ilki anlaşmalı boşanmalar. Anlaşmalı boşanma davaları çiftlerin boşanmanın tüm sonuçları üzerinde uzlaştığı boşanma türüdür. Oldukça kısa sürede ve hızlı bir şekilde sonuçlanan anlaşmalı boşanmalar eğer çiftler başarabilirlerse en sağlıklı olan boşanma yoludur. Ancak çiftlerden birinin kusurlu olması ve anlaşmanın sağlanamaması durumunda çekişmeli boşanma davası açılır. Çekişmeli boşanma davasında genellikle çiftlerin tazminat, velayet, nafaka ve mal paylaşımı konularında uzlaşma sağlayamadıkları görülür. Bunun yanı sıra eşlerden birinin kusurlu olması sebebiyle de açılan çekişmeli boşanma davalarında genel ve özel sebepler olmak üzere iki ana kategori vardır. Geçimsizlik, şiddet, karakter uyuşmazlığı genel sebepler arasında yer alırken; zina, hayata kast, terk ve akıl hastalığı sebebiyle boşanma da özel sebepler arasında yer alır. Davanın açılma türü ve dilekçede belirtilen sebepler tamamen çiftlere özeldir ve öncesinde detaylı bir avukat görüşmesi gerektirebilir. Bu nedenle bu tür davalarda mutlaka bir boşanma avukatı bulunmalıdır.

Boşanma Davaları Ne Kadar Sürer?

Boşanma davalarının ne kadar süreceği açılan boşanma davasının türüne göre değişiklik göstermektedir. Örneğin açılan dava eğer anlaşmalı boşanma davası ise genellikle bir aylık bir süre davanın sonuçlanması için yeterlidir. Ancak çekişmeli boşanma davalarında bu süre bir ya da bir buçuk yıla kadar uzayabilmektedir. Tabi burada adli tatil süreçleri unutulmamalıdır. Eğer açılan dava adli tatil sürecine denk gelirse davanın sonuçlanması için gereken süre uzayabilir. Mahkemenin iş yüküne bağlı olarak da değişen bu sürelerin kısaltılması için İstanbul Hukuk Bürosu elinden gelen çabayı göstereceklerdir.

Boşanma Davalarında Yargılama Usulü Nasıldır?

Boşanma davalarında yargılama bazı kurallar saklı kalmak üzere Hukuk Usulü Muhakemeleri Kanunu’na tabidir. Boşanma davalarında hakim, boşanma sebeplerinin varlığına vicdanen kanaat getirmedikçe bunları ispatlanmış sayamaz ve resen ya da istek üzerine bu konuda taraflara yemin öneremez. Bunun yanı sıra tarafların bu konudaki her türlü ikrarı da hakimi bağlamaz. Hakim, boşanma davalarının yargılanması sırasında kanıtları serbestçe takdir eder. Ve ek olarak taraflardan birinin isteği üzerine ve bu istek geçerli bir sebebe dayandığı sürece duruşmaların gizli yapılmasına karar verebilir.

Gebze’de En İyi Boşanma Avukatı Nasıl Bulunur?

Boşanma davalarında taraflar her zaman en iyi avukatı bulmak için harekete geçerler. Burada amaç karşı tarafa karşı bir üstünlük kurma çabasıdır. Taraflar en iyi avukatı bulduklarında davayı kazanacaklarını zannederler. Özellikle çekişmeli boşanma davaları için bu doğru bir önerme olarak kabul edilebilir ancak buradaki ‘’en iyi’’ kısmı da bir o kadar görecelidir. Çünkü Gebze iş avukatı ya da ceza avukatı olarak tanınan pek çok kişi bazen boşanma davalarında oldukça iyi işler çıkarabilmektedir.

En iyi kavramı genellikle dava kazanma oranı en yüksek avukatları ifade etse de böyle bir nitelendirmenin çok sağlıklı olduğunu söyleyemeyiz. Örneğin Gebze en iyi avukat arayışında olan bir taraf hangi kritere göre arayışlarını sürdürmeli ve avukattan beklentisi ne olmalı bunun net bir çizgisi henüz yoktur. Bu yüzden avukatla kurulan iletişim, avukatın deneyimi ve profesyonelliği de bu konuda oldukça önemlidir. Çiftlere bulundukları konuma göre gebze boşanma avukatı, Darıca boşanma avukatı şeklinde araştırmalar yapmalarını ve kendilerini en iyi temsil edecek avukatlarla çalışmalarını öneriyoruz.

 

Yoruma kapalı.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmekMesajları Oku

Gizlilik ve Çerez Politikası