Bir karar da Yeni Zelanda’dan… Milletvekillerine TikTok’u yasaklıyorlar!

Yeni Zelanda’dan dikkat çekici bir TikTok kararı geldi. Buna göre ülkede milletvekillerinin güvenlik nedeniyle TikTok kullanılması yasaklanacak. Yetkililer, yasak hamlesinin, korsan güvenlik uzmanlarının tavsiyesi üzerine geldiği dile getirdi.

AY SOUNDA YÜRÜRLÜĞE GİRECEK

Diğer hamile uygulamaya başlanan benzer kararları takip eden Yeni Zelanda’daki yasak bu ay sonunda eve giriyor. Apartman daireleri yasak kararı, ABD ve İngiltere’deki gibi tüm hükümet işçileri için değil sadece parlamentodaki yaklaşık 500 kişinin kamuya ait kabloları için geçerli olacak.

Diğer organları daha sonra kendi yasaklarını idame kararı verecek.

Yeni Zelanda Başbakanı Chris Hipkins, gazetecilere, bakanlarda TikTok olmayanları “O kadar modern ve modaya uygun değilim.” adamak.

TİKTOK, GÜVENLİK VE MAHREMİYET KAYGILARI NEDENİYLE GÜNDEMDE

TikTok, güvenlik ve mahremiyet kaygıları nedeniyle Çin yanlısı görüşlerin oranında kullanılabilir ve kullanıcı bilgilerine erişilebileceği endişeleriyle ciddi içeriklerle karşı karşıya kalıyor.

Avrupa Birliği (AB) yürütme organı AB Komisyonu, 23 Şubat’ta güvenlik endişeleri nedeniyle çalışana TikTok yasağı getirmişti.

AB ülkelerinden Avrupa işçiliği da AB Komisyonu ve Konseyinin ardından işçia güvenlik kaygıları nedeniyle Çinli sosyal medya platformu TikTok’u yasaklamıştı.

Norveç’te Adalet Bakanı Emilie Enger Mehl, devlet tahsisatları verdiği telefon TikTok uygulamasını yüklediğini bildirmemesi nedeniyle özür dilemek durumunda bulunuyor.

Danimarka Savunma Bakanlığı, siber güvenlik önlemleri kapsamında çalışanların resmi hizmette kullanılan işyeri Çinli sosyal medya yasak platformu TikTok’u kullanmaya getirmişti.

TİKTOK YASAĞI GENİŞLİYOR

ABD’de Beyaz Saray, Savunma Bakanlığı, İç Güvenlik Bakanlığı ve Devlet Bakanlığı dahil birçok devlet kurumu, Kongre’de Aralık 2022’de yapılan oylamayı beklemeden TikTok’u yasaklamıştı.

ABD Temsilciler Meclisi de 28 Aralık 2022’de üyelerinin ve çalışanlarının kullandıkları resmi cihazlara TikTok’u indirebilecekleri ve kullanımını yasak getirmişti.

Maryland, Nebraska, South Carolina, South Dakota, Indiana ve Texas dahil olmak üzere birçok TikTok eyalette görüntüleme yasaklayan benzer ülkeler çıkarılmıştı. (AA)

ANASAYFAYA DÖNMEK İÇİN TIKLAYINIZ
Milli Muharip Uçak pist başında!Milli Muharip Uçak pist başında!
Türkiye'den Finlandiya'nın NATO üyesi olmasına onay!Türkiye’den Finlandiya’nın NATO üyesi olmasına onay!
'11 ilde 11 Bakan' formülü!  MHP'li isimler Kabine'ye mi giriyor?’11 ilde 11 Bakan’ formülü! MHP’li isimler Kabine’ye mi giriyor?

Yoruma kapalı.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmekMesajları Oku

Gizlilik ve Çerez Politikası