Bir hayal gerçek oldu: ‘Görünmezlik pelerini’ icat edildi! Maliyeti düşük…

Görünmezlik pelerini denildiğinde aklınıza yüksek bütçeli filmler, meşhur yıldızların yer almış olduğu Hollywood yapımları gelebilir. Bu filmler birçoğumuza keşke görünmezlik pelerini gerçek olsa dedirterek hayaller kurdurur. Fakat Çin’den gelen haberler, en azından teknik olarak bir görünmezlik pelerinin icat edilmiş olduğu gösteriyor.

GÖRÜNMEZLİK PELERİNİ GİBİ CEKET!

Independent’te yer edinen habere nazaran, Wuhan Üniversitesi’ndeki bir ekip InvisDefense adlı bir ceket geliştirdi. “Görünmezlik pelerini” olarak nitelenen ceket, suni zeka tarafınca izlenen {güvenlik kamerası} sistemleri tarafınca tespit edilmekten kaçınmak için kullanılabilen düşük maliyetli bir ceket olarak tanımlanıyor. Ekibe nazaran, InvisDefense ceketi insan gözüyle görülebiliyor.

Ceket, gün süresince kameraları adeta etkili bir halde kör etmek için bir desen kullanırken, geceleri kızılötesi kameraları şaşırtmak için olağandışı ısı sinyalleri yayıyor.

“SİZİ YAKALAMASINA İZİN VERİR, ANCAK İNSAN OLUP OLMADIĞINIZI SÖYLEYEMEZ”

Buluşu denetleyen Wuhan Üniversitesi’nden Profesör Wang Zheng, South China Morning Post’a “Günümüzde birçok gözetleme aleti insan bedenini tespit edebiliyor. Yoldaki kameralar yaya idrak etme işlevlerine haiz ve akıllı otomobiller yayaları, yolları ve engelleri tanımlayabiliyor. InvisDefense, kameranın sizi yakalamasına izin veriyor, sadece insan olup olmadığınızı söylemesi imkansız” dedi.

“DÜŞÜK MALİYETLİ”

InvisDefense’in bir öteki pozitif yanları da düşük maliyetli olması olarak görülüyor. Ceketin 500 yuan’dan (ortalama 70 dolar) daha düşük bir fiyata mal bulunduğunu tahmin ediliyor.

Profesör Wang, ceketin harp alanında insansız hava araçları yada suni zeka kontrolündeki birimler tarafınca tespit edilmekten kaçınmak için kullanılabileceğini kaydetti.

Öte taraftan, araştırmacıların potansiyel olarak, desen üreten algoritmayı suni zeka ve bilgisayar tanıma teknolojisindeki boşlukları daha iyi idrak etmek ve düzeltmek için de kullanabileceğinin üstünde duruldu.

ANASAYFAYA DÖNMEK İÇİN TIKLAYINIZ
Tekrar devreye girdi! Yeni özelliğini görenler büyük bir sürprize rastladıYine devreye girdi! Yeni hususi durumunu görenler büyük bir sürprize rastladı
Akşener'den Erdoğan'ın sözüne göndermeAkşener’den Erdoğan’ın sözüne gönderme
Rus lider Putin'den net mesaj!Rus önder Putin’den net ileti!

Yoruma kapalı.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

Gizlilik ve Çerez Politikası