Bir dönem kapanıyor: Microsoft’tan Internet Explorer kararı! Tarih verildi

Microsoft tarafınca geliştirilen web tarayıcısı Internet Explorer ilk olarak 16 Ağustos 1995 senesinde hizmet vermeye başladı. Sadece Internet Explorer süreci kapanıyor. XDA Developers’ta yer edinen habere gore; daha ilkin Microsoft, Internet Explorer 11’in bir Windows güncellemesi kanalıyla dönem dışı bırakılacağını söylemişti. Sadece şimdi bir Microsoft Edge güncellemesiyle Windows 10’da tamamen dönem dışı bırakılacağı açıklandı. Şirkete gore bu, daha iyi bir kullanıcı deneyimi sağlamak ve Edge’e geçişi kolaylaştırmak için yapılıyor.

INTERNET EXPLORER KARARI

Internet Explorer’ın fişinin çekilmesi aslına bakarsak uzun süredir gündemde. 2020’de Microsoft, tarayıcıyı ve Microsoft Edge’in eski sürümünü (mevcut Chromium tabanlıdan ilkin mevcud) aşamalı olarak kaldırma planlarını özetlemişti. 2021’de şirket, Internet Explorer’ı 15 Haziran 2022’de kapatacağını söylemişti.

KALICI OLARAK DEVRE DIŞI KALACAK, GÖRSEL REFERANSLAR KALDIRILACAK

Microsoft’un son açıklamasına gore Internet Explorer 11, 14 Şubat 2023’te Microsoft Edge güncellemesiyle Windows 10 cihazlarının belirli sürümlerinde kalıcı olarak dönem dışı duracak. Haziran ayındaki Windows güncellemesiyle ise Internet Explorer’a yönelik tüm görsel referanslar kaldırılacak. Bu, artık vazife çubuğunda yada Başlat menüsünde IE logosunu görmeyeceğiniz anlamına gelecek.

Microsoft’un açıklaması ise şu şekilde;

*”14 Şubat 2023’de Windows 10’in belirli sürümlerinde, kullanımdan kaldırılan, destek dışı Internet Explorer 11 masaüstü uygulamasının Microsoft Edge güncelleştirmesi vasıtasıyla kalıcı olarak dönem dışı bırakılması planlanmaktadır.

*Başlat menüsü ve vazife çubuğundaki IE11 simgeleri şeklinde IE11 görsel referansları, 13 Haziran 2023 için planlanan Haziran 2023 Windows güvenlik güncelleştirmesi (“B” sürümü) ile kaldırılacaktır.

Kuruluşunuzun, kesinti yaşamaması için Microsoft Edge’de IE modunu ayarlamanızı ve bu tarihten ilkin IE11’i dönem dışı bırakmanızı kesinlikle tavsiye ederiz.”

Microsoft Edge’in mevcut sürümünün en büyük özelliklerinden biri, temel olarak internet sayfalarını Internet Explorer’da çalışıyormuş şeklinde açmanıza müsaade eden IE Modu. Bu mod, iş dünyasındaki kullananların Internet Explorer için tasarlanmış kaynakları kullanmaya devam etmelerini sağlamak için tasarlanmış bir özellik.

ANASAYFAYA DÖNMEK İÇİN TIKLAYINIZ
Çok dikkat çekti! Gündeminde sadece iPhone 15 yokmuşOldukca dikkat çekti! Gündeminde bir tek iPhone 15 yokmuş
8 yıl sonra emekli maaşı kesildi! Nedenini araştırınca...8 yıl sonrasında emekli maaşı kesildi! Nedenini araştırınca…
Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Yunanistan mesajı!Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan Yunanistan mesajı!

Yoruma kapalı.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmekMesajları Oku

Gizlilik ve Çerez Politikası