Bilim insanlarından devrim niteliğinde keşif! Kara delik jetlerinden yayılan X-ışınlarında…

Tech Explorist’in bildirdiğine göre, bir araştırma, istatistiksel olarak önemli sayıda kara delik jetinden kaynaklanan X-ışını emisyonlarının yalnızca birkaç yıl içinde değiştiğini ortaya çıkardı.

Araştırmacılar, kara deliklerin yaydığı bu parçacıkların X ışınlarının yayabileceği yüksek enerji seviyelerine nasıl ulaştığı henüz bilinmezken, daha önce X ışınlarının milyonlarca yıl boyunca değişmediğinin düşünüldüğünü söylediler.

Gözlemevinden alınan arşiv verilerini analiz eden bilim adamları, Chandra’nın birden fazla gözlem yaptığı 53 kara delik jeti içindeki 155 farklı yere baktı.

BİR ‘DEVRİM’ OLARAK

Astronom Eileen Meyer, “Bu kadar kısa süreler boyunca nispeten sık değişkenliğin keşfi, bu jetler bağlamında ‘çığır açıcı’. Bu sonucu verilerde görmek neredeyse bir mucizeydi çünkü gözlemler bunu tespit etmek için tasarlanmamıştı” dedi. , bir Maryland Üniversitesi öğretim üyesi ve çalışmanın baş yazarı. dedi.

Araştırmacılar, jetlerin nasıl X-ışınları ürettiğine dair en basit hipotezin, parçacıkların galaksinin merkezinde akımlar yayan bir kara delik ‘motorunda’ hızlandığını ve X-ışını emisyonlarının zamanla değişmediğini varsaydığını belirtti.

Bununla birlikte, son araştırmalar, jet yolu boyunca X-ışını emisyonlarında hızlı dalgalanmalar keşfetti. Bu, parçacık ivmesinin jet boyunca, jetin kara delikte başladığı yerden uzağa değiştiğini gösterir.

Araştırmada, Dünya’ya yakın karadelik jetlerinde uzak jetlere göre daha fazla varyasyon olduğu belirlendi.

Teleskoplara ulaşan verilerdeki uzaktaki kara deliklerin jetlerine ait görüntülerin evrenin en erken dönemlerini yansıttığı düşünüldüğünde, o dönemdeki daha küçük evren ve daha yüksek ortam radyasyonunun X-ışını emisyonunu daha kararlı jetlerde yaptığı ileri sürülmüştür. .

Ekibin analizi, çalışmada incelenen jetlerin yüzde 30 ila 100’ünün kısa X-ışını emisyon süresi ölçeklerinde değişiklik gösterdiğini ortaya çıkardı.

ANA SAYFAYA DÖNMEK İÇİN TIKLAYINIZ
Yayınlandı!  Apple Watch sahiplerine müjdeYayınlandı! Apple Watch sahiplerine müjde
tarafından muhteşem açıklama Gazeteci Candaş Tolga Işık’tan muhteşem ‘dolap’ açıklaması
    cevapla CHP’den İmamoğlu’na “düzenle” yanıtı

Yoruma kapalı.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmekMesajları Oku

Gizlilik ve Çerez Politikası