Bilim insanları uyardı: Çöpler yüzünden uzaylıları bulamayabiliriz

Uzmanlar, bu 10 yılın sonuna kadar gece gökyüzünün uydularla “dolup taşarak” yıldızların görüşlerini engellemesi sonucu gökbilimcilerin gözlem yapamayacağı ve uzayda yaşamı tespit hatalı uyarısında bulundu.

Dünyanın yörüngesinde 8 binden fazla uydu dönüyor. Uyduların sadece sayısı 2019’dan beri 4 kat arttı. Tahminler uydudan incelemeye katlanmaya devam yönüne. Küresel çapta yaklaşık 400 bin uydunun Alçak Dünya Yörüngesi’ne muhafazası onaylanırken, yalnızca SpaceX, Starlink internet takımyıldızı için 44 bin uydu daha fırlatmaya hazırlanıyor. Gökbilimciler, teleskopların optik manzara önünü sürüklenen uyduların oluşturduğu parlak ışık şeritleriyle başa çıkmaya çalışıyor. İnternet uyduları hassas radyo teleskoplarını da engelleyebilir. California Üniversitesi’nde fizik ve astronomi profesörü olan Tony Tyson şöyle diyor: “2030’da karanlık bir yere giderken gökyüzüne baktığınızda sonunda dehşet verici bir sahne sahne. Gökyüzü hareket eden uydularla dolup taşacak ve çok karanlık bir gökyüzünde bile göreceğiniz yıldızların sayısı minimum düzeyde olacak. Bu büyük bir sorun.”Büyük endişeler sahibi Kraliyet Astronomi Topluluğu (RAS), Birleşik Krallık Uzay Ajansı ve İşletme Departmanı düzenleme sonuçlarını yapmak için geçen hafta bir Dark and Quiet Skies (Karanlık ve Sessiz Gökler) konferansı düzenledi. YÜZ BİNLERCE UYDU İHTİMAL DAHİLİNDE RAS Genel Müdür Yardımcısı Robert Massey, uzayın kullanımında dünyanın “bir kayması paradigması” yaşadığını söyledi. Massey, “Bu 10 yılın sonunda yörüngede yüz binlerce uydu görmemiz gerçekten ihtimalin içinde” dedi. GELEN SİNYALLERİN TESPİTİ ZORLAŞIR Massey, diğer medeniyetlerden gelen etkileri almanın giderek zorlaştığına değinerek, “Açıkçası, yaşamın kökenini aramak zor bir iş olabilir ama son ağırlıklı olarak sinyal yüklü ve bir gökyüzünüz varsa diğer medeniyetlerlaş daı medeniyetlerden gelen si.” dedi ve şöyle devam etti: “Işık kirliliğinden farklı olarak bundan kaçamazsınız çünkü Dünya’nın başka bir yerinde olun gökyüzünü görün. Bunu denetimsiz bırakıp bırakmanın aynı zamanda bir kültür reddi olduğunu düşünüyorum. Rahatsız edici olduğunu ve bunun, bu doğal manzaraya zarar verebileceğini düşünüyorum.”

Yoruma kapalı.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmekMesajları Oku

Gizlilik ve Çerez Politikası