Bayraktar Kızılelma bir testi daha başarıyla geçti – Son Dakika Türkiye Haberleri

BİR YILDA GÖKYÜZÜYLE BULUŞTU

Baykar’ın yüzde 100 öz sermayesi ile yola çıktığı Bayraktar Kızılelma projesi 2021’de başladı. 14 Kasım 2022’de üretim hattından çıkan TC-ÖZB kuyruk kuyruğu Bayraktar Kızılelma, Çorlu’daki AKINCI Uçuş Eğitim ve Test Merkezi’ne intikal etti. Burada yer testlerini hızlı bir şekilde başarıyla gerçekleştikten sonra 14 Aralık 2022 tarihinde ilk uçuşunu gerçekleştirdi.

Bayraktar Kızılelma bir yıl gibi rekor bir anda gökyüzü ile buluşturuyor. 30 Mart tarihindeki üçüncü uçuşuyla Orta İrtifa Sistem Tanımlama Testini başarıyla tamamladı.

Türkiye’nin ilk uçaksavar savaş uçağı Bayraktar Kızılelma, hava-yer mimarilerinin yanı sıra yapay zeka yeteneğiyle hava-hava muharebesi icra edecek. Bayraktar Kızılelma uçağı savaş uçağı düşük radar kesiti sayesinde sahip olacağı düşük görünürlük ile Türkiye için güç çarpanı olacak.

Kısa pistli gemilerden kalkış ve iniş süresiyle muharebe sahasında devrim gerçekleştirecek platform olacak Bayraktar Kızılelma, bu yetki sayesinde deniz aşırı görevlerde büyük rol üstlenerek Mavi Vatan’ın korunmasında stratejik mevkiler alacak.

8,5 ton kalkış ağırlığı, 1500 kg faydalı yük taşıma yetkisi sahibi Bayraktar Kızılelma, milli AESA radarı ile yüksek durumsal sahibiliğe da sahip olacak. Milli olarak muhafaza tüm cephaneleri kullanma Bayraktar Kızılelma, akıllı filo otonomisiyle görev yapabilecekler.

28 ÜLKEYLE İHRACAT ANLAŞMASI

Baykar, rekabete dayalı bir sürecin sonucu Amerika, Avrupa ve Çinli rakiplerini geride bıraktıktan sonra Kuveyt Savunma Bakanlığı ile imzaladığı anlaşmayla 2023 bedeli 370 milyon gönder Bayraktar TB2 için yapılan ihracat sözleşerek.

Başlangıçtan günümüze tüm projelerinin öz kaynaklarıyla yürütücüsü olan Baykar, 2003 yılında İHA Ar-Ge’yi bırakmalarından itibaren tüm gelirlerinin yüzde 75’ini ihracattan elde etti, 2021’de de Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) yöneticilerini görerek savunma ve gezginlerin ülkenin ihracat lideri oldu.

2022’de imzalanan sözleşmelerde ihracat oranı yüzde 99,3 olan Baykar, 1,18 milyar ihracat yaptı. Savunma ve yatırımcı sektörü en çok ihracat gerçekleştiren firma olan Baykar’ın 2022 cirosunu 1,4 milyar harcamaya ulaştı.

Bayraktar TB2 SİHA için şu ana kadar 28 ülkeyle, Bayraktar AKINCI TİHA için ise 6 ülkeyle ihracat anlaşması imzalandı.

Yoruma kapalı.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmekMesajları Oku

Gizlilik ve Çerez Politikası