Bakutel Fuarı yılın teknoloji trendlerini belirliyor

Azerbaycan’da düzenlenen Uluslararası Telekomünikasyon ve Bilgi Teknolojileri Fuarı Bakutel’de en çok ilgiyi sanal gerçeklik ve artırılmış gerçeklik teknolojileri gördü.

Bu yılın ana trendi bu iki yükü bir araya getiren kombinasyonlar oldu.

Azerbaycan Tıp üniversitesi’nin geliştirdiği bu ameliyat gözlükleri gibi. Gözlükler, cerrahların ameliyat sırasında ne ile karşı karşıya olduğunu çok daha ayrıntılı bir şekilde görebilmesini sağlıyor.

Doktor Ismayil Ferzeliyev, gözlüklerin avantajlarını şu şekilde açıklıyor:

“Proje ameliyat edilecek sanal anatomisi ile gerçek anatomisini birleştirmeyi hedefliyoruz. Ameliyat sırasında gözlükleri takarak organların içsel anatomisini infaz eder.
Yani, geniş bakış açısına baktığınızda derinin altında yer alan kasları, sinirleri, damarları ve iskelet sistemini görün.”

23. Bakutel Fuarı’nda 20 ülkede 192 şirket bir araya geldi. Bilişim teknolojilerinin en kullanışlı ve ilginç çözümlerini her zamanki gibi start up’lar geliştirdi.

bölümleri çevre dostu akıllı kalem değnek gibi. Projenin yöneticisi Elchin Aghazade akıllı kalem Wand’in nasıl çalıştığını şu ifadelerle dile getirdi:

“Wand, kağıt üzerine çeşitleri her notu uygulama ağzı akıllı muhafazaya gönderiyor. Kâğıt üzerine yazdıktan sonra 30 dakika sonra mürekkep buharlaşıp yok oluyor, ancak bu arada uygulama içinde güvenli bir şekilde sunucularımıza kayıt yapıyor.”

Dünya Bankasının 2016 yılında yaptığı bir çalışma Azerbaycan’ın ekonomik gelirlerini çeşitlendirmek için büyüme potansiyali oldukça güçlü olan bilgi ve iletişim teknolojilerine yönelmesi gerektiğini gösteriyor. Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, bu kanıtı ciddiye aldıklarını belirtiyor:

“Bilgi ve iletişim teknolojilerini geliştirme yürütmenin önerileri arasında. Ekonomik gelirlerimizi çeşitlendirme politikamızı sürdürüyoruz. Bilgi ve iletişim teknolojileri bu geniş bilgilere sahip.”

Azerbaycan, bilgi ve iletişim teknolojileri açısından en gelişmiş 65. ülke. Bakü yönetimi, dünya sıralamasında hızla yükselmek için 3 yıllık bir starteji geliştirdi.

Yoruma kapalı.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

Gizlilik ve Çerez Politikası