Ay’a geri dönüş misyonu başlatmıştı! NASA, insanların Ay’da yaşayacağı tarihi açıkladı

ABD Havacılık ve Uzay Ajansı (NASA), Ay’a tekrardan dönmek için Artemis programını başlattı. Artemis 1, 16 Kasım’da NASA’nın Florida’daki Cape Canaveral Üssü’nden başarıya ulaşmış bir halde uzaya fırlatılmıştı. Uzun bir süredir mürettebatsız bir halde uzaya gitmek için bekleyen Orion uzay aracı, böylece ilk Ay yolculuğuna resmen başladı.

AY’DA KONAKLAMA TARİHİ İLAN EDİLDİ

NASA’nın Orion Ay uzay aracı girişimini yöneten Howard Hu, bilimsel görevleri desteklemek suretiyle habitatlara gereksinim duyulacağını söylemiş oldu. BBC’ye konuşan Howard, “İnsanlar bu 10 yıl içinde Ay’da uzun süre kalabilirler.” diyerek, söz mevzusu ihtimali dile getirdi.
Artemis I Launch to the Moon (Official NASA Broadcast) - Nov. 16, 2022 3-17-11 screenshot
Artemis 1 misyonunu “insanlı uzay uçuşu için tarihi gün” şeklinde nitelendiren uzay ajansı yetkilisi, “Yalnız ABD için değil, dünya için uzun vadeli derin uzay araştırmalarına attığımız ilk adım.” ifadesini kullandı.

“AY’A GERİ DÖNÜYORUZ”

Aynı yetkili, “NASA için tarihi bigün fakat bununla beraber insanlı uzay uçuşunu ve derin uzay araştırmalarını seven tüm insanoğlu için de tarihi bigün.

Ay’a geri dönüyoruz, sürdürülebilir bir program için çalışıyoruz ve bu bizi yine Ay’a indirecek insanları taşıyacak vasıta.” diye ekledi.
Artemis I Launch to the Moon (Official NASA Broadcast) - Nov. 16, 2022 3-17-13 screenshot

DÜNYA’YA GERİ DÖNECEK

Artemis 1 görevinin en eleştiri aşamalarından biri, Orion modülünü güvenli bir halde Dünya’ya geri getirmek.

Modül, Dünya’nın atmosferine saatte 38 bin kilometre hızla giriş meydana getirecek. Aracın altındaki kalkan, 3 bin santigrat dereceye ulaşan sıcaklıklara maruz duracak.

ANASAYFAYA DÖNMEK İÇİN TIKLAYINIZ
Fırında pişen yemeğin lezzeti bir başka oluyor! Harika yemekler yapmanızı sağlayacak fanlı fırınlarFırında pişen yemeğin lezzeti bir başka oluyor! Mükemmel yemekler yapmanızı sağlayacak fanlı fırınlar
Çöpe attığınız için pişman olacaksınızÇöpe attığınız için pişman olacaksınız
Şoke eden iddia! 'İki katına Araplara satalım'Şoke eden iddia! ‘İki katına Araplara satalım’

Yoruma kapalı.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmekMesajları Oku

Gizlilik ve Çerez Politikası