Araştırmacılar geliştirdi: “Acaba yapay zekayla mı yazıldı?” sorusuna son! %99’un üzerinde doğrulukla tespit edebiliyor

ChatGPT yapay zeka sohbet robotunun kullanıma sunulmasıyla birlikte, insan benzeri metinler ve konuşmalar üretebilme yeteneği, dünyada gündemde olan bir konu haline geldi. Bununla birlikte, ChatGPT’de ödev veya akademik kullanım için ihtiyaç duyduğu bir metni yazdıranlar da vardır. İnsanlar uzun süredir ChatGPT ile yazılan metinlerin nasıl ayırt edileceğini konuşuyor ve tartışıyorlar.

%99’UN ÜZERİNDE DOĞRULUK İLE TESPİT ETMEYE YÖNELİK ARAÇLAR GELİŞTİRİLMİŞTİR.

Cell Reports Physical Science dergisinde 7 Haziran’da yayınlanan bir araştırmaya göre, çeşitli işaretler AI sohbet robotlarını insanlardan ayırmamıza yardımcı olabilir. Araştırmacılar bu sinyallerden yola çıkarak önemli bir adım atarak yapay zeka tarafından üretilen akademik bilimsel makaleleri %99’un üzerinde doğrulukla tespit edecek bir araç geliştirdiler.

“KATKIDA BULUNMAK İÇİN DİPLOMAYA İHTİYACINIZ YOK”

Kansas Üniversitesi profesörü Heather Desaire, erişilebilir bir yöntem oluşturmak için çok çalıştıklarını söylüyor. dedi.

Desaire, “Şu anda AI yazmayla ilgili oldukça göze batan bazı sorunlar var. En büyük sorunlardan biri, birçok kaynaktan gelen metni birleştirmesi ve herhangi bir doğruluk kontrolü olmaması.” dedi.

Çevrimiçi birçok AI metin dedektörü var ve oldukça iyi çalışıyorlar. Ancak, özellikle akademik yazı için tasarlanmamıştır.

Ekip, bu boşluğu doldurmak için tam da bu amaç için daha iyi performans gösteren bir araç geliştirmeyi amaçladı. Bilim adamları tarafından yazılan belirli araştırma konularına genel bir bakış sağlayan “perspektif” adı verilen bir kağıt türüne odaklandılar. Ekip, modeli eğitmek için 64 “perspektif” makalesi seçti ve ChatGPT tarafından aynı araştırma konuları üzerine yazılmış 128 makale oluşturdu. Makaleleri karşılaştırdıklarında, AI ve metin yazarlığının bir göstergesini buldular – öngörülebilirlik (öngörülebilirlik).

Öte yandan yapay zekadan farklı olarak insanların daha karmaşık paragraf yapılarına sahip olduğu ileri sürülüyor. Buna göre; Paragraf başına toplam cümle ve kelime sayısı değişir. Noktalama işaretleri ve kelime tercihleri ​​de ipuçları sağlar. Örneğin, bilim adamları ‘ancak’, ‘ama’ ve ‘rağmen’ gibi kelimeleri kullanma eğilimindeyken, ChatGPT makalelerinde genellikle ‘diğerleri’ ve ‘araştırmacılar’ kelimelerini kullanır.

YÜKSEK DOĞRULUK ORANI

Test sırasında, model %100 doğruluk elde etti. Makaledeki tek tek paragrafları belirlemeye gelince, doğruluk oranı %92 idi.

Araştırma ekibinin modeli, benzer testlerde piyasadaki mevcut bir AI metin dedektöründen de çok daha iyi performans gösterdi.

“İNSANLARIN ARAŞTIRMAYI DUYDUKLARINDA İLK BİLMEK İSTEDİKLERİ ŞEY…”

Desaire, “İnsanların araştırma hakkında duyduklarında bilmek istedikleri ilk şey, ‘Bunu öğrencilerimin gerçekten ödevlerini yazıp yazmadıklarını öğrenmek için kullanabilir miyim?

“BUNUN İÇİN TASARLANDI”

Model, yapay zeka ile bilim insanlarını ayırt etme konusunda oldukça yetenekli olsa da, Desaire, modelin eğitimciler için yapay zeka tarafından oluşturulan öğrenci belgelerini yakalamak üzere tasarlanmadığını söylüyor. Ancak, insanların kendi amaçları için model oluşturma yöntemlerini kolayca kopyalayabileceklerini belirtiyor.

Ekip, modeli daha büyük veri kümeleri ve farklı akademik bilim yazıları türleri üzerinde test etmek istiyor. AI sohbet robotları geliştikçe ve daha sofistike hale geldikçe, araştırmacılar modellerinin hayatta kalıp kalamayacağını da bilmek istiyor.

ANA SAYFAYA DÖNMEK İÇİN TIKLAYINIZ
Fiyat düştü!  Fiyat performans açısından eksiksiz bir ürün, kaçırılmaması gerekenFiyat düştü! Fiyat performans açısından eksiksiz bir ürün, kaçırılmaması gereken
Zelensky dünyaya ilan etti: Zelenskiy dünyaya ilan etti: “Saldırı içindeyiz”
Cumhuriyet tarihinin en büyüğüydü!  İstanbul'da 1 milyar dolar böyle açığa çıktıCumhuriyet tarihinin en büyüğüydü! İstanbul’da 1 milyar dolar böyle açığa çıktı

Yoruma kapalı.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmekMesajları Oku

Gizlilik ve Çerez Politikası