Araştırma: Bitkiler de ses çıkartıyor

Bilim insanları, insan kulağıyla duyulamayacak sesleri çıkardığını, susadıklarında ya da stres altında bu sesleri arttırdıklarını tespit etti.

Araştırma dergisi “The Cell’de” yayınlanan çalışmalara göre, botanik bilimciler, bilinenin benzeri olmayan “sessiz canlılar” ortaya koyduğunu ortaya koydu. Tel Aviv Üniversitesi Fen Fakültesi Dekanı Prof. ifadesini kullandı. İlk olarak 6 yıl önce laboratuvarında ultrasonik mikrofon kullanarak bir kaktüsün sesini kaydeden Hadany, tam olarak kaydettiği sesin kaktüsten mi yoksa çevredeki başka bir şeyden mi anlaşılmanın emin olmadığını söyledi. Daha önce de yayılmasının yarattığının bilindiğini ancak bunun yayılan ses dalgalarına dönüştüğüne dair kanıt bulunmadığını söyleyen Hadany, bunun üzerine ekibiyle ses yalıtımlı akustik kutular içinde çalıştılar. 20 ile 250 kilohertz arasındaki sesler algılayabilen ultrasonik mikrofonları, tütün ve domates fideleri koydukları kutulara yerleştiren ekip, bazı çevrelerin belirli kısımlarını kesti, bazılarını susuz bıraktı, bazılarına ise hiç dokunmadı. Bunun üzerine ekip, insan kulağının duyamayacağı yükseklikte 40 ile 80 kilohertz arasında sesler kaydetti. Ekip, onları patlayan mısırın sesine benzediğini aktardı. Ayrıca ekip, stres toplulukları daha çok ses ürettiğini açığa çıkardı.

Yoruma kapalı.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmekMesajları Oku

Gizlilik ve Çerez Politikası