Apple’da yüzler gülüyor! Geliri rekor seviyeye ulaştı

Apple iPhone’ların üreticisi olarak biliniyor sadece şirket bir tek iPhone’lardan para kazanmıyor. iPad, Mac ve Apple Watch benzer biçimde başka ürünleri de olan ABD’li teknoloji devi hem de iCloud, Apple Music benzer biçimde abonelik hizmetleri de satıyor.

Apple’ın 2022’nin temmuz-eylül dönemine ilişik bilançosu ise merakla bekleniyordu. Nitekim şirket bilançosunu deklare etti.

90,1 MİLYAR DOLARLA REKOR SEVİYE

Apple’dan meydana getirilen açıklamaya bakılırsa, 24 Eylül’de sonlanmış olan 3 aylık süreci bilançosunda dördüncü çeyrek olarak kabul eden firmanın geliri, geçen senenin aynı dönemine kıyasla yüzde 8 artarak 90,1 milyar dolarla rekor seviyeye ulaştı. Şirket, geçen senenin aynı döneminde 83,4 milyar dolar gelir elde etmişti.

Firmanın geçen senenin aynı döneminde 20,6 milyar dolar olan net karı ise 20,7 milyar dolara çıktı.

Firmanın hisse başına karı da bu zamanda 1,24 dolardan 1,29 dolara terfi etti.

IPHONE SATIŞLARINDA ARTIŞ

Bu zamanda Apple’ın akıllı telefon ve bilgisayar satışları artış gösterirken, tablet satışları azaldı.

iPhone satışlarının tutarı, temmuz-eylül döneminde geçen senenin aynı dönemine kıyasla yüzde 10 artarak 42,6 milyar dolara terfi etti.

Aynı dönemde Mac satışlarının tutarı ise yüzde 25 artarak 11,5 milyar dolara ulaşırken, iPad satışları yüzde 13 azalışla 7,2 milyar dolara geriledi.

AMAZON VE INTEL DE BİLANÇOLARINI AÇIKLADI! AMAZON’UN SATIŞLARI YÜZDE 15 ARTTI

Amazon’dan meydana getirilen açıklamaya bakılırsa, firmanın bu senenin temmuz-eylül döneminde elde etmiş olduğu gelir, geçen senenin aynı dönemine bakılırsa ortalama yüzde 15 artarak 127,1 milyar dolara ulaştı. Firmanın geçen senenin aynı döneminde net satışları 110,8 milyar dolar olarak kaydedilmişti.

Amazon

Firmanın net karı ise üçüncü çeyrekte geçen senenin aynı dönemine kıyasla yüzde 9 azalarak 2,9 milyar dolara geriledi. Amazon’un geçen senenin aynı döneminde elde etmiş olduğu net kar 3,2 milyar dolar seviyesindeydi.

E-ticaret devinin geçen senenin üçüncü çeyreğinde 0,31 dolar olan hisse başına karı ise bu senenin aynı döneminde 0,28 dolara düştü.

INTEL’İN GELİRİ YÜZDE 20 AZALDI

Intel’den meydana getirilen açıklamaya bakılırsa, firmanın senenin üçüncü çeyreğinde elde etmiş olduğu gelir geçen senenin aynı dönemine oranla yüzde 20 azalarak 15,3 milyar dolara geriledi. Şirket, geçen senenin nisan-haziran döneminde 19,2 milyar dolar gelir sağlamıştı.

Intel

Firmanın net karı ise üçüncü çeyrekte geçen senenin aynı dönemine kıyasla yüzde 85 azalarak 1 milyar dolara düştü. Intel’in geçen senenin aynı döneminde elde etmiş olduğu net kar 6,8 milyar dolar seviyesindeydi.

Mikroçip üreticisinin geçen senenin üçüncü çeyreğinde yüzde 1,67 olan hisse başına karı da bu zamanda 0,25 dolara geriledi. (AA)

ANASAYFAYA DÖNMEK İÇİN TIKLAYINIZ
Türkiye'den Elon Musk'a sürpriz yanıt!Türkiye’den Elon Musk’a sürpriz cevap!
SON DAKİKA | Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan 'Türkiye Yüzyılı' programında anayasa vurgusu: İlk hedeflerimizden biriSON DAKİKA | Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan ‘Türkiye Yüzyılı’ programında anayasa vurgusu: İlk hedeflerimizden biri
Fotoğrafı ilk kez yayınlandı, değişimi şaşkına çevirdiFotoğrafı ilk kez gösterildi, değişimi şaşkına çevirdi

Yoruma kapalı.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

Gizlilik ve Çerez Politikası