Antarktika’dan getirilen mikroalgler uzay çalışmalarında kullanılacak – Son Dakika Teknoloji Haberleri

UZAY GÖREVİNE KATKI SAĞLAYABİLİR

Mikroalglerin gıda, ilaç, kozmetik ve enerji gibi birçok önemli endüstride kullanıldığına ve yaygınlaştığına dikkat çeken Özçimen, şunları kaydetti:

“Mikroalgler, ülkemizin yürüteceği uzay görevi için eşsiz bir üründür. Çünkü mikroalgler, yetiştirilmesi kolay ve besin maddeleri açısından zengin, uzay yolcuları için besin olarak kullanılabileceği gibi, havadaki oksijen içeriğini artırmak, iyileştirmek için de kullanılabilir.” hava kalitesi ve atık arıtma gibi birçok sektörde uzay görevine katkı sağlıyor” dedi.

Ekibiyle birlikte uzay görevi için ön veriler toplayarak uzay çalışmalarına katkı sağlamayı hedeflediklerini ifade eden Özçimen, şöyle devam etti:

“ALGALSPACE projemiz kapsamında dünya literatüründe ilk kez Ulusal Antarktika Bilim Seferi ile Antarktika’dan getirdiğimiz numunelerden izole ettiğimiz aşırı koşullara dayanıklı mikroalglerin uzaya kullanımı konusunda bir çalışma yapılıyor. Antarktika ve ılıman bölgelerden gelen mikroalglerin uzayda büyümeleri ve büyümeleri sırasında nasıl tepkiler verdikleri incelenecek ve büyüme verileri karşılaştırılacak.”

“UZAY ŞARTLARINDA GÖZLEMLENECEĞİZ”

Uzay görevi için yaptıkları çalışmaların aşamaları hakkında bilgi veren Özçimen, şunları söyledi:

“Mikroalgler farklı sistemlerde büyütülerek uzay koşullarına maruz bırakılacak ve bu süreçte oluşan farklılıklar gözlemlenip kayıt altına alınacak.Uzay görevinin tamamlanmasının ardından, uzaydan getirilen mikroalg numuneleri üzerinde analizler yapılacak. YTÜ “Alg Biyoteknolojisi ve Biyoproses Laboratuvarı” altyapısında yer alan ekibimiz, bu çalışma ile Türkiye’nin Antarktika bölgesinde, “Hava istasyonundan toplanan ve izole edilen mikroalgler uzayda ilk kez test edilecek. Çalışma sadece Türkiye için değil tüm dünya için bir ilk olacak.”

Çalışma sonunda elde edilecek verilerin hem literatüre hem de gelecekteki uzay görevlerinde geliştirilecek teknolojilere katkı sağlayacağını söyleyen Özçimen, sadece fizik bilimleri alanında çalışma yapacak genç araştırmacılara da ilham kaynağı olacağını söyledi. ama aynı zamanda yaşam bilimlerinde.

Daha önceki uzay görevlerinde ılıman koşullarda yetişen farklı mikroalglerle çalışmaların yapıldığını ve polar mikroalglerin uzayda ilk kez bir deneyde kullanılacağını kaydeden Özçimen, “Proje aynı zamanda üretim karşılaştırması açısından da ilk olma özelliğini taşıyor. Polar mikroalglerin farklı yöntemlerle uzayda incelenmesi ve ılıman bölgelerden gelen mikroalgler ile dünyada yapılacak analizler Antarktika mikroalglerinin uzay bilimi misyon çalışmalarında kullanılması ülkemiz ve kutup çalışmalarında büyük önem taşımaktadır. ülkemiz için stratejik alanların hepsini birlikte başarıyoruz” dedi.

prof. Dr. Didem Balkanlı Özçimen sözlerini şöyle tamamladı:

“Bu çalışmada elde edilecek veriler çok değerli ve mikroalglerin gelecekte uzun süreli uzay görevlerinde özellikle gıda, enerji, çevre ve sağlık gibi birçok alanda kullanılması açısından önemli olacak. ülkemizin ilk astronotla yapacağı uzay yolculuğunda bilimsel çalışmaların bir parçası olun ve ülkemiz için çalışmak, üretmek çok güzel ve değerli” dedi.

Yoruma kapalı.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmekMesajları Oku

Gizlilik ve Çerez Politikası