Anlaşma sağlandı! Avrupa Birliği’nden yeni uydu sistemi geliyor

AB, bu kez kuracağı yeni uydu sistemiyle gündemde. Avrupa Parlamentosu ile AB üyesi ülkeler, 2,4 milyar avro bütçeli 2023-2027 Güvenli Bağlantı Programı üstünde uzlaştı. Programla AB’nin “IRIS” adlı bir uydu sistemi kurması öngörülüyor.

Sistemle AB ülkelerinin ekonomilerinin ve devletlerin güvenli, süratli ve dayanıklı yazışma ihtiyaçlarının karşılanması, başka ülkelere bağımlılıktan kurtulması hedefleniyor.

YÜKSEK GÜVENLİKLİ İLETİŞİM

Uydu temelli bağlantının, AB ülkelerinin silahlı kuvvetlerine yüksek güvenlikli yazışma imkanı sağlaması da amaçlanıyor.

IRIS uydu sisteminin, Avrupa uzay sanayisinin informasyon ve tecrübesiyle kurulması, kuzey-güney yörüngesiyle tüm Avrupa’nın yanı sıra Afrika’nın tamamını da kapsaması planlanıyor.

AB’nin yeni uydu sistemi, egemen, özerk ve güvenli bağlantı altyapısı kurma çabaları kapsamında gündemdeydi. (AA)

ANASAYFAYA DÖNMEK İÇİN TIKLAYINIZ
Herkes aynı şeyi konuşuyor! Sonu mu geldi?Hepimiz aynı şeyi konuşuyor! Sonu mu geldi?
Bakan Soylu'dan dikkat çeken çıkış!Bakan Asil’dan dikkat çeken çıkış!
Sabotaj iddiası resmen doğrulandı! Patlayıcı kalıntıları bulunduSabotaj iddiası resmen doğrulandı! Patlayıcı kalıntıları bulunmuş oldu

Yoruma kapalı.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

Gizlilik ve Çerez Politikası