AIPA Başkanı Zafer Küçükşabanoğlu: “Yapay zeka, 85 milyon kişiyi işsiz bırakacak ancak…”

Türkiye’nin Londra Büyükelçisi Osman Koray Ertaş’ın ev sahipliğinde düzenlenen “AI (Tomorrow Summit) London” başlıklı etkinlikte yapay zekanın gelişmekte olan ekonomiler üzerindeki etkisi ele alındı.

AIPA Başkan Yardımcısı Kaan Turgut Özal’ın moderatörlüğünde gerçekleşen panele AIPA Başkanı Zafer Küçükşabanoğlu, Data Reply İş Ortağı Fabio Ardossi, TerraQuantum İcra Kurulu Başkanı ve Global Ticaret Direktörü Vishal Shete, Hoxton Ventures İş Ortağı Payton Dobbs ve UBS Varlık Yönetimi Direktörü Amit Singh AI ile çok sayıda davetli katıldı.

“YAPAY ZEKA DİPLOMASİDE YENİ BİR DÜNYA SAĞLIYOR”

Büyükelçi Ertaş burada yaptığı konuşmada, söz konusu panelin Türkiye’nin yapay zeka çalışmalarına verdiği önemi gösterdiğini belirterek, Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi ve diğer paydaşlar tarafından hazırlanan Ulusal Yapay Zeka Stratejisinin bu yönde önemli bir adım olduğunu söyledi.

GPT Chat ile yaptığı konuşmanın bir bölümünü yapay zekanın diplomatik çalışmaların da bir parçası haline geldiğini göstermek için hazırladığını belirten Ertaş, yapay zekanın diplomasi alanında yepyeni bir dünya sunduğunu değerlendirdi.

Yapay zeka destekli veri analitiği ve tahmine dayalı modelleme sayesinde diplomatların karmaşık jeopolitik konularda daha derin içgörüler kazanabileceğini vurgulayan Ertaş, yapay zekanın uluslararası ilişkilere daha stratejik yaklaşımları kolaylaştırabileceğini söyledi.

Büyükelçi Ertaş, “Yapay zekanın gerçek zamanlı izleme yeteneklerinden yararlanarak diplomatlar, ortaya çıkan krizleri hızlı bir şekilde tanımlayıp bunlara müdahale edebilir ve proaktif çatışma çözümü çabalarını teşvik edebilir.” ifadesini kullandı.

Türk Dışişleri Bakanlığı’nın konsolosluk hizmetlerinin etkin bir şekilde sunulmasını sağlamak için kullandığı yapay zeka uygulaması “Hızır (chatbot)” da dahil olmak üzere yenilikçi platformların oluşturulmasının önünü açan bir dijital diplomasi girişimi başlattığını vurgulayan Ertaş, AIPA Başkanı Küçükşabanoğlu ve ekibine panelin düzenlenmesine katkılarından dolayı teşekkür etti.

“YAPAY ZEKÂ TÜM SEKTÖRLERİ ETKİLEYECEK”

AIPA Başkanı Küçükşabanoğlu, yapay zekanın ekonomik büyüme üzerindeki etkilerine de değinerek, dünyanın çok hızlı geliştiğini ve yapay zekanın dünyayı dönüştürdüğünü söyledi.

Yapay zeka olmadan güçlü bir ekonomiye sahip olunamayacağını belirten Küçükşabanoğlu, yapay zekanın hem Türkiye hem de dünya için kaçınılmaz olduğunu ve tüm sektörleri etkileyeceğini kaydetti.

“85 milyon kişiyi işsiz bırakacak, AMA…”

“Yapay zeka 85 milyon kişiyi işsiz bırakacak ama 97 milyon yeni iş yaratacak.” Küçükşabanoğlu, ekonomik kalkınmanın itici gücünün yapay zeka olacağını söyledi.

“VERİ, BİLGİ VE TECRÜBE OLMADAN YAPAY ZEKA HİÇBİR ŞEYDİR”

Data Reply UK’den Fabio Artossi de Büyükelçi Ertaş’ın konuşmasını örnek vererek yapay zekanın geldiği noktayı gösterdi.

Yapay zekanın Suudi Arabistan ve Brezilya’daki potansiyel kullanımlarına örnekler veren Artossi, Brezilya’nın tarım konusunda uzman bir ülke olarak bu alanda çalışmalara açık olduğunu hatırlattı.

Yapay zeka alanında çalışan firmaların bu alandaki bilgilerini Brezilya’ya aktardıklarını anlatan Artossi, şu ifadeleri kullandı:

“Veri, bilgi ve deneyim olmadan yapay zeka bir hiçtir. Veri her yerdedir ancak kaliteli verilere ihtiyaç vardır. Verileri anlamak ve kullanmak için bilgi ve deneyim önemlidir. Brezilya tarımı hakkında her detayı sağlayabilirim ancak bilgi ve deneyim olmadan bu alanda hiçbir şey yapamayız.”

Terraquantum’un genel müdürü Vishal Shete, yapay zekanın aldığı verilerden genel bilgileri ortaya çıkarma konusunda yaşadığı sorunlardan da bahsetti.

Shete, “Dijital ekonomilerden çok fazla veri alabiliyoruz ve o ekonomiler dünyanın gelişmiş ekonomileri. Yapay zeka bu verilerle eğitildi. Burada yapay zekanın verileri aldığı ülkelerden önyargı veya önyargı riski var” dedi. değerlendirmesini yaptı.

Hoxton Ventures’tan Payton Dobbs, yapay zekanın yazılım mühendislerinin iş yükünü hafifleterek üretkenliği artırdığına dikkat çekti.

Dobbs, “Silikon Vadisi’ne göre, Avrupa’dan ve gelişmekte olan ülkelerden daha fazla girişim ortaya çıkıyor” dedi. o ifadeleri kullandı

“GELİŞMEKTE OLAN ÜLKELERDE FIRSATLAR SINIRLI AMA İNSAN KAYNAKLARI YÜKSEK”

UBS şirketinden Amit Singh, gelişmekte olan ülkelerin yapay zeka alanındaki gelişmelerde yer almasının avantaj ve dezavantajlarına da değindi.

“Gelişmekte olan ülkelerde imkanlar ve sermaye sınırlı ama insan kaynakları çok yüksek.” Singh, hükümetlerin ve kurumların bu anlamda insan kaynakları konusunda çalışmaları gerektiğini vurguladı.

Singh, gelişmekte olan ülkelerde AI’nın bölgesel ihtiyaçları belirlediğini ve hükümetlere buna göre tavsiyelerde bulunduğunu söyledi.

Panelin ikinci oturumunda ise AIPA Londra Temsilcisi Ulaş Mallı, META’dan Gül Yüksel Akkaya, CausaLens AI’dan Darko Matovski, TitanML’den Meryem Arık ve Oxford Üniversitesi’nden Ömer Güneş, AI ortamında güven ve etiği değerlendirdi. (AA)

ANA SAYFAYA DÖNMEK İÇİN TIKLAYINIZ
Kapalıçarşı'da büyük operasyon!  Piyasa değeri 80 milyon liraKapalıçarşı’da büyük operasyon! Piyasa değeri 80 milyon lira
Herkes merak ediyor!  Projede sona gelindi... Üretim başlayacakHerkes merak ediyor! Projede sona gelindi… Üretim başlayacak
Özel davetlerin en karizmatik kişisi olmaya hazır olun!  Bu fırsat kaçmazÖzel davetlerin en karizmatik kişisi olmaya hazır olun! Bu fırsat kaçmaz

Yoruma kapalı.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmekMesajları Oku

Gizlilik ve Çerez Politikası