Abonelere kötü haber geldi: Netflix ücretsiz şifre paylaşımını kaldırıyor! Tarih verildi

Netflix şifre paylaşımını ücretli hale getiriyor. Netflix’in abone sayısı son on yıl içinde ilk kez düşmüştü. Abone sayısını tekrardan çoğaltmak için yeni emek harcamalar meydana getiren Netflix şifre paylaşımı için de kolları sıvadı. CNet’in aktardığına bakılırsa Netflix, önümüzdeki senenin başlarında şifre paylaşımı için sizden ücret alacak.

Netflix, gelecek senenin başlarında hesaplardan şifre paylaşımı için ücret almaya başlamış olacak. Platform, evinizin dışındaki kişiler üyeliğinizi kullandığında “fazladan üye” alt hesapları oluşturup planınıza ücret ekleyen bir sistem kuracak.

Şirket, bu planı onayladı sadece herhangi bir ücret bilgisi vermedi. Bu plan halihazırda birkaç Latin ABD ülkesinde kontrol ediliyor. Kontrol kapsamında her fazladan üye için “standart” bir Netflix planının kabaca dörtte biri değerinde bir ücret alınıyor. Netflix bu uygulamaya bağlı kalırsa, her bir fazladan alt hesabın ABD’deki maliyeti ortalama 3,50 ila 4 dolar içinde olacak.

Bu senenin başlarında şimdiye kadarki en büyük abone kaybını yaşayan ve abone kazanmanın yeni yollarını arayan Netflix, şifre paylaşım ücretlerine ek olarak, kasımda daha ucuz olacak reklamlı Netflix planını başlatmayı da planlıyor.

REKLAMLI NETFLIX ABONELİĞİNİN ÖZELLİKLERİ

Netflix’in yeni reklamlı temel planı, ABD Birleşik Devletleri’nde aylık 6,99 dolar karşılığında satın alınabilecek. Böylece standart temel plandan 3 dolar daha ucuz olacak. Reklamlı Netflix aboneliği, Avustralya, Brezilya, Kanada, Fransa, Almanya, İtalya, Japonya, Cenup Kore, Meksika, İspanya, Birleşik Krallık ve ABD’de hizmete sunulacak. İlk aşamada Türkiye’nin adı geçmiyor.

Reklamlı Netflix aboneliği, beklendiği suretiyle öteki abonelik seçeneklerinden değişik özelliklere haiz olacak. Bunlar ise şöyleki sıralanıyor;

  • 720p’ye kadar video kalitesi (artık hem reklamlı plan hem de temel plan 720p’ye destek verecek)
  • Saatte averaj 4 ila 5 dakika reklam gösterilecek
  • Reklamların uzunluğu 15 ila 30 saniye içinde değişecek. Reklamlar içeriklerden ilkin ve sonrasında oynatılacak.
  • Lisans kısıtlamaları sebebiyle sınırı olan sayıda film ve TV programı kullanılamayacak
  • Filmler ve diziler indirilemeyecek.

Netflix, Şili, Kosta Rika ve Peru’da kontrol edilen ücretli şifre paylaşımını kapsamında bir profil aktarım hususi durumunu de duyurdu. Bu özellik, bir Netflix profilinin seyretme geçmişini ve önerilerini yeni, bağımsız bir hesaba aktarmasına olanak tanıyor. Bu yeni hesap hemen sonra başka birinin Standart yada Premium abonelik planına eklenebiliyor. Böylece şifre paylaşım tutarı ödemek istemeyip yeni bir hesaba geçiş meydana getiren sadece seyretme geçmişini aktarmak isteyen kullanıcılara kolaylık sağlanmış oluyor.

ABONE SAYISI YILIN ÜÇÜNCÜ ÇEYREĞİNDE ARTTI

Öte taraftan, Netflix bu senenin temmuz-eylül dönemine ilişkin bilançosunu deklare etti. Netflix’in abone sayısı, bu senenin ilk iki çeyreğinde yaşanmış olan kayıpların arkasından üçüncü çeyrekte 2,41 milyon artış gösterdi.

Buna bakılırsa, firmanın senenin üçüncü çeyreğinde elde etmiş olduğu gelir geçen senenin aynı dönemine kıyasla ortalama yüzde 6 artışla 7,93 milyar dolara çıktı. Firmanın geliri, geçen senenin aynı döneminde 7,48 milyar dolar olarak kaydedilmişti.

Firmanın net karı ise üçüncü çeyrekte geçen senenin aynı dönemine bakılırsa ortalama yüzde 4 azalışla 1,39 milyar dolara geriledi. Netflix’in geçen senenin üçüncü çeyreğindeki net karı 1,45 milyar dolar olmuştu.

Firmanın hisse başına düşen karı da aynı dönemde 3,19 dolardan 3,10 dolara indi.

Netflix’in abone sayısı ise senenin üçüncü çeyreğinde 2,41 milyon artış gösterdi.

Bu senenin ilk iki çeyreğinde abone kaybı yaşan Netflix’in abone sayısının bu zamanda 1,09 milyon şahıs artması bekleniyordu.

Netflix’in abone sayısı, 2022’nin ilk çeyreğinde 200 bin, ikinci çeyreğinde 970 bin kişilik azalış kaydetmişti. Böylece şirket, ilk kez iki çeyrek art arda abone kaybı yaşamıştı.

Şirketten meydana getirilen açıklamada, “Sıkıntılı bir ilk yarının arkasından, büyümeyi tekrardan hızlandırma yolunda olduğumuza inanıyoruz.” değerlendirmesinde bulunulmuş oldu.

ANASAYFAYA DÖNMEK İÇİN TIKLAYINIZ
Serveti 110 milyar dolar eridi! Ancak tahtını kaptırmadıServeti 110 milyar dolar eridi! Sadece tahtını kaptırmadı
“Çıplaktım, genital bölgemde…” Sırp modelin akılalmaz oyunu
Erdoğan'ın çağrısına Kılıçdaroğlu'ndan yanıt geldi: Kanun teklifini destekle, ne referandumu…Erdoğan’ın çağrısına Kılıçdaroğlu’ndan cevap geldi: Kanun teklifini destekle, ne referandumu…

Yoruma kapalı.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmekMesajları Oku

Gizlilik ve Çerez Politikası