AB’den Twitter’a ‘dezenformasyon’ uyarısı

Avrupa Birliği (AB), birliğin dezenformasyonla mücadele için hazırladığı zorunlu olmayan pratik kuralları terk eden Twiiter’i sorumluluklarından kaçamayacağı konusunda uyardı.

Avrupa Komisyonu’nun İç Pazar ve Sanayiden Sorumlu Üyesi Thierry Breton, Twitter’ın AB’nin dijital platformlar için gönüllü davranış kurallarından çekilmesinin ardından açıklamalarda bulundu. “Twitter, AB’nin dezenformasyona karşı gönüllü yaptırım kanunundan sapıyor. Ancak Twitter’ın yükümlülükleri devam ediyor. Kaçabilirsin ama saklanamazsın.” Breton, Dijital Hizmetler Yasası kapsamında dezenformasyonla mücadelenin 25 Ağustos’tan itibaren AB ülkelerinde gönüllü taahhütlerin ötesinde yasal bir zorunluluk olacağını vurguladı. Breton, yeni yasa yürürlüğe girer girmez AB ekiplerinin katı kuralları uygulamaya hazır olacağını söyledi.

YANLIŞ BİLGİLENDİRMEYE KARŞI DAVRANIŞ KURALLARI AB’nin Covid-19 salgını ve Rusya-Ukrayna savaşıyla birlikte artan dezenformasyona karşı hazırladığı gönüllü başvuru kodu, geçen yıl 30’dan fazla platform tarafından imzalandı. Meta, Google, Twitter, TikTok ve Microsoft gibi büyük platformlar tarafından imzalanan yeni kod, çevrimiçi dezenformasyona karşı daha geniş taahhütler ve korumalar içeriyordu. Dijital platformlar dezenformasyonla daha fazla mücadele sözü vermişti. Geliştirilmiş davranış kuralları, 40’tan fazla taahhüt ve 100’den fazla özel tedbir içermektedir. Hiçbir reklam gelirinden yararlanmayan, sahte hesaplardan, botlardan veya yapay olarak sahnelenen video manipülasyonlarından kaçınan, dezenformasyonu tespit etmek ve raporlamak için daha iyi araçlar sağlayan, gelişmiş gerçek kontrolü, siyasi reklamların şeffaflığı, reklam sponsorlarının açık bir şekilde tanımlanması, taahhütlerin uygulanmasının raporlanmasından yararlanan dezenformasyon yayıcıları platformlar, kod uyumluluğunu değerlendirmek için merkez önlemlere dahil edilmiştir.

6 AY İÇİN VERİLMİŞTİR Dijital platformların bu taahhütlerini 6 ay içerisinde yerine getireceği ve 2023 yılı başında konuyla ilgili ilerleme raporu hazırlanacağı belirtildi. Dijital platformlar ilerleme raporlarını bu yılın başlarında AB’ye sundu. AB, Twitter’ın sunduğu ilerleme raporunu yetersiz buldu. Öte yandan Twitter da dahil olmak üzere platformlar, Dijital Hizmetler Yasası kapsamında 25 Ağustos’tan itibaren daha katı kurallara tabi olacak ve AB tarafından sıkı bir şekilde kontrol edilecek. Yeni kurallara göre, kuralları ihlal eden dijital platformlar, küresel cirolarının %6’sına kadar para cezasına çarptırılabilecek. İhlallerin tekrarlanması durumunda bu dijital platformların AB’deki faaliyetleri sekteye uğrayabilir.

Yoruma kapalı.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmekMesajları Oku

Gizlilik ve Çerez Politikası