ABD’den ‘sıkı önlem’ uyarısı! FTC Başkanı Lina Khan: “Yetkilerimizin tamamını kullanmaktan çekinmeyeceğiz”

ABD basınındaki toplantılar, ABD Federal Ticaret Komisyonu (FTC) Başkanı Lina Khan’ın, Adalet Bakanlığı, Eşit İstihdam Fırsatı Komisyonu (EEOC) ve Tüketici Mali Koruma Bürosundan (CFPB) henüz kililerle bir araya geldiği belirtildi.

Görüşmenin ardından yayımlanan ortak kitaplara göre, toplantıda, yapay zekanın hassas, aldatıcı ya da suistimal edici kullanıma karşı önlem alma çabaları tartışıldı.

ABD, YAPAY ZEKA SUİSTİMALİNE SIKI ÖNLEM ALMAYI PLANLIYOR

Günlük hayatta kalma kullanımı yaygınlaşan yapay zeka robotlarının yanlış kullanımına karşı “hak, adalet ve eşitlik haklarını savunma” taahhüdü verildi.

Yapay zekanın belli alanlarından faydalı olabileceğine isaret edilirken, hukukun aykırı bir şekilde kullanılabileceği ve ayrımcılığın tetikleyebileceği de vurgulandı.

Hızla inanç yapay zeka ve benzeri sistemlerin, ABD yasalarıyla uyumlu şekilde kullanımının sağlanacağına dikkati çekilerek, yapay zeka robotlarının suistimal sonuçlarına karşı sıkı önlem alacakları konusunda uyarı yapıldı.

“YETKİLERİMİZİN TAMAMINI KULLANMAKTAN ÇEKİNMEYECEĞİZ”

FTC Başkanı Khan, “Yapay zekasının sahtekarlığını ve ayrımcılığı artırdığını zaten görüyor. Amerikalılar bu tehditlerden korumak için yetkilerimizin tamamını kullanmaktan çekinmeyeceğiz.” ifadesini kullandı.

Teknolojik gelişmelerin önemli yenilikleri getirebileceğini kaydeden Khan, “Ancak bu yenilikler, yasa dışı uygulamalar için saklanmamalıdır. Yapay zekanın bulunmadığın üstünde değil.” varlık bulundu.

YAPAY ZEKADA REKABET ARTARKEN, BİR YANDAN YENİ ŞÜPHELER DOĞURUYOR

Microsoft, yapay zeka atılımlarını hızlandırmak için, yapay zeka sohbet robotu ChatGPT’nin geliştiricisi OpenAI ile ortaklık yürütüyor.

Google’ın ana kuruluşu Alphabet ise şubatta ChatGPT’ye rakip olabilecek “Bard” isminin yeni bir şekilde tanıtmıştı.

ABD’li e-ticaret devi Amazon da diğer işletmelerin kendi sohbet robotlarını ve yapay zeka destekli ürünler oluşturma şirketlerine yardımcı olmayı amaçladığı yeni teknolojilerini duyurmuştu.

1222

Tesla, SpaceX ve Twitter’ın Üst Yöneticisi (CEO) Elon Musk da Microsoft ve Google’ın geliştirdiği yapay zeka sohbet robotlarına meydan okumak amacıyla “TruthGPT” adını verdiği bir platform başlatacağını açıklamıştı.

Kar amacı gütmeyen Future of Life Institute’un geçen ay yayımladığı ve aralarında Elon Musk’ın da olduğu 1000’den fazla kişinin imzaladığı açık mektupta, yapay zeka robotu sürümleri için ortak güvenlik protokolleri içerdiğine ve bağıms ız uzmanıca uygulananıp denetimi yapılana kadar ileri yapay zeka robotlarının yapıldığıa Üretimine ara verilmesi talep edilmişti. (AA)

ANASAYFAYA DÖNMEK İÇİN TIKLAYINIZ
Merakla beklenendu, açıkladılar!Merakla beklenendu, açıkladılar!
İlçenin 'en değerli arazisini' alan Arap yatırımcıya kötü haber! İlçenin ‘en değerli arazisini’ alan Arap yatırımcıya kötü haber!
Yapıcıoğlu'nun Türk bayrağı ile ilgili sözleri gündem oldu!  'Kürt'ü kışkırtıp...'Yapıcıoğlu’nun Türk bayrağı ile ilgili sözleri gündem oldu! ‘Kürt’ü kışkırtıp…’

Yoruma kapalı.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

Gizlilik ve Çerez Politikası