8. Afrika-Türkiye Ekonomik Forumu İstanbul’da düzenlendi – Son Dakika Ekonomi Haberleri

Etiyopya Büyükelçisi Adem Muhammed Mahmud, “Benim ülkemdeki yatırım yardımları Türkiye’deki ipuçları için bir numaradır. Bu tanıtım burada tanıtmak isitiyoruz. Belki çekinceleri vardır onları da konuşabiliriz. Biz doğru yere geldiğimizi düşünüyoruz” dedi. “AOSB’deki yatırımcıları uygulamaya de çekmek için neler yapmamız gerekir?” diyerek, bu konuda da AOSB yönetimi görüşlerine göre Büyükelçi, Türkiye ve Etiyopya’nın her zaman dost ve kardeşler ağırlıklı Etiyopya genel merkezler üretime ve yatırımlara büyük önem verdiklerini bildirdi. Büyükelçi, Etiyopya yatırım yapmasından da söz etti.

Mohamed Hasan Kaisamba: Başkan Erdoğan’ın çalışmalarıyla bunu daha iyi anladık

Antalya’da tatil yapma ve tesisleri inceleme fırsatı bulan bazı Afrika ülkelerinin büyükelçileri, Türk turizmine hayran kaldı. Sierra Leone’nin Ankara Büyükelçisi Mohamed Hassan Kaisamba, “Sadece burada değil, Türkiye’nin geneli bir Afrika sevgisi var. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın gayretli çalışmalarıyla da bunu daha iyi anladık” dedi.

Yasin Hacıoğlu, Türkiye’nin 2022 yılı Ağustos ayında altın ithalatı son 23 ayın en yüksek seviyesinde gerçekleşti. Altın ithalatı Ağustos ayında geçen yılın aynı ayına göre yüzde 1287,5 işla 31 bin 343 kg oldu. 2021 yılının aynı ithalatında 2 bin 259 kg seviyesinde bulunuyordu. Birleşmiş Milletler veri tabanına göre BAE, son yıllarda Afrika kıtasının ana hedeflerinden biri haline geldi. 2015’te Çin, BAE’den fazla altın ithal etse de 2016’da BAE’nin ithalatını Çin’inkini ikiye katladı. Bu altınların çoğu da BAE’nin altın endüstrisinin merkezi Dubai’de zirveye çıkıyor. Hacıoğlu, BAE’nin ithalat kontrolünün çoğu zaman şişirdiğini, bunun da ülkenin altın ticaretinde yasa dışı ulaşmaya bulaştığının bir göstergesi olduğunu söyledi.

Güney Sudan’ın Ankara Büyükelçisi Majok Guandong, Türkiye’nin çok güzel bir turizm ülkesi ve insanlarının misafirperverliği olduğunu söyledi. Antalya’nın da getirdiği en önemli turizm merkezlerinden biri işaret eden Guandong, “Türk insanının Afrika’yı, Afrikalıları sevdiğini anlatıyor. Bunun daha da geliştirilmesi için çalışıyoruz.” diye konustu.

Forum, Afrika içi ticareti artırmanın ve Afrika’nın küresel ticaretteki payını artırmanın bir yolu olarak bölgesel ticaret işleme ve üretim merkezlerinin kurulması yoluyla Afrika’nın işletmeciliğini işleme ve üretim kapasitelerini genişletmek için Türkiye ve Afrika arasındaki iş birliğinin kapsamının önemini vurguladı.

Afrika Birliği’nin Afrika’nın ekonomik büyümesini teşvik etmedeki, özellikle de Afrika Kıtasal Serbest Ticaret Bölgesi’nin (AFCFTA) 1 Ocak 2021’de beklentileri hale gelmesindeki önemli teyit görevi yapan forum, Afrika Kıtasal Serbest Ticaret Bölgesi’enin Türkikonomien Afrika ve ticari ilişkiler için daha fazla fırsat yaratacağını ve her iki tarafında da tüketici yararları için kullanım küçük, orta ve büyük beklenti yatırımları çekme avantajı sunduğunu kaydetti.

Ortak bildiride, şu ifadelere yer verildi:

“Forum, okulların sürdürülebilir kalkınmasında kadınları ve gençlerin önemli yöneticin himayesinde çizmiş ve kadınlara ve gençlere, Türkiye ve Afrika’nın da ticari ve sürdürülebilir kalkınma işletmelerinde aktif rol almalarını sağlamak için elverişli bir ortamın sağlanmasına olan bağlılığını ifade etmiş. Forum, ortaklığın faydaları konusunda düzenli halkla Forum ayrıca, Afrika ülkelerine Kovid-19 aşılarının teslimatının sınırlarını da vurgulamıştır.Forum, kullanıcı sonuçlarını elde etmekten memnuniyet dile getirmiş ve pekiştirmek için bir sonraki Afrika-Türkiye Ekonomisi ve İş Forumu’nu geliştirmiştir. 2023’te düzenleme ortamları mutabık kaldı.”

Yoruma kapalı.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

Gizlilik ve Çerez Politikası