78 numaralı Apple-1 açık artırmada satıldı! Satış fiyatı ise dudak uçuklattı

1976’da Steve Jobs ve Steve Wozniak tarafınca yalnızca 200 Apple-1 bilgisayarı üretildi ve şimdi bunlardan yalnızca 60 ila 70 tane kaldığına inanılıyor. Bu da bilgisayarların Apple fanatikleri tarafınca koleksiyonluk olarak görülmesine niçin oluyor. Bu yüzden olsa gerek, çoğu zaman yüz binlerce dolara alıcı buluyorlar.

STEVE JOBS TARAFINDAN ELLE NUMARALANDIRILMIŞ

Geçtiğimiz günlerde ise bir müzayede evi, çalışır durumdaki bir Apple-1 bilgisayarın açık artırmayla satışa sunmuştu. Bu bilgisayarın en mühim özelliği ise Steve Jobs tarafınca elle numaralandırılmış olmasıydı.

Müzayedeye çıkan Apple-1, 78 numaralı (#78) Apple-1 olarak listelendi. Bilgisayarın, çalışır hale getirildikten sonrasında 2018’de bir açık artırmada 375 bin dolar karşılığında satılmış olduğu açıklandı. Sadece bu kez tekliflerin daha yüksek olması bekleniyordu. Nitekim o şekilde de oldu.

SATILDI! DUDAK UÇUKLATAN FİYAT…

Steve Jobs’un eliyle numaralandırdığı Apple-1 bilgisayarı açık artırmada 442 bin 118 dolara, doğrusu dudak uçuklatan bir fiyata satıldı.

2

O TAHMİNİ AŞTI ANCAK 1 MİLYONA YAKLAŞAMADI

Seneler süresince çeşitli Apple-1 bilgisayarları geçmişine, ihtiva ettiği bileşenlere ve durumuna bağlı olarak 130 bin dolar ila 815 bin dolar içinde satıldı. #78 numaralı Apple-1’in de 375 bin dolardan fazla bir fiyata satılması bekleniyordu. Bu rakamın 1 milyona yakın olabileceği de konuşuyordu. Bilgisayarın 442 bin 118 dolara satılmasıyla 375 bin dolarlık tahmin aşıldı. Sadece 1 milyona yaklaşılamadı.

“TAMAMEN ÇALIŞIR DURUMDA”

Müzayede evinden meydana getirilen açıklamaya gore, bilgisayarın durumu 8.5/10 olarak değerlendirilmiş ve Ağustos 2022’de bilgisayarın çalışır durumda olduğu bir kez daha teyit edilmişti. Açıklamada, “Bu Apple-1 bilgisayarın en dikkat çekici yönü ise tamamen çalışır durumda bulunduğunun belgelenmesidir: sistem kapsamlı bir testte ortalama olarak sekiz saat hatasız çalıştırılmıştır.” ifadesi yer almıştı. Ek olarak, gene aynı açıklamaya gore Jobs’ın el yazısını doğrulayan bir orijinallik mektubu da vardı.

ANASAYFAYA DÖNMEK İÇİN TIKLAYINIZ
Çok dikkat çekti! Gündeminde sadece iPhone 15 yokmuşFazlaca dikkat çekti! Gündeminde yalnız iPhone 15 yokmuş
Destici'den çok konuşulacak Ekrem İmamoğlu açıklaması!Destici’den oldukca konuşulacak Ekrem İmamoğlu açıklaması!
Korkunç! 17 yaşındaki kız uyuyan babasının boğazını kestiKorkulu! 17 yaşındaki kız uyuyan babasının boğazını kesti

Yoruma kapalı.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmekMesajları Oku

Gizlilik ve Çerez Politikası