50 bin yıl sonra ilk kez: Yeşil kuyruklu yıldızdan çarpıcı fotoğraflar

Gökyüzünde gizlien ve C/2022 E3 (ZTF) olarak geçidi yeşil renkli bir kuyruklu yıldız, yaklaşık 50 bin yıl sonra ilk kez Dünya’nın yanından geçti. Kozmik ziyaretçi, Dünya’nın yaklaşık 42,5 milyon km uzaktaydı ve büyük bir heyecana neden oldu. İşte en son Neandertaller zamanında görülen yeşil kuyruklu yıldızdan çarpıcı fotoğraflar…

Dün gece, nadir bir yeşil kuyruklu yıldız, 50 bin yıl önceki Neandertallerin çağından bu yana ilk kez Dünya’nın yanında hızla geçti. Astronomlar, gezegenimizden 42,5 milyon km uzaktaki yıldızı görüntüledi.
Bilim insanları, Güneş Sistemi’nin dış yüzeyindeki Oort bulutu adı verilen buzlu malzeme halkasından gelen buz, toz ve kaya üstlerini kuyruklu yıldız olarak adlandırıyor.
Kuyruklu yıldızlar katı bir kaya, buz ve toz dokularından oluşur ve koma adı verilen daha fazla buz ve tozdan oluşan ince ve gazlı bir atmosferle örtüyor.
Bununla birlikte kuyruklu yıldızlar, Güneşe yaklaştıkça eriyorlar; Güneş radyasyonu yüzeylerinden üflenen bir gaz ve toz ortamı salıyor. Ardından bu yapılar bulutlu ve dış bir bakan kuyruğu oluşturuyor.
Resmi adı C/2022 E3 (ZTF) olan yıldız, Dünya’yı en son, Neandertallerin hala Avrasya’da yaşadığı, mamutlar ve Kılıcı dişli kedileri de dahil olmak üzere büyük Buz Devri memelilerinin arazide dolaştığı ve Kuzey Afrika’nın verimiluyanın sığya bir yer olduğu bir zamanda Dünya’ya yaklaşmıştı.
Bununla birlikte, ABD’de yer alan California Teknoloji Enstitüsü fizik profesörü Thomas Prince’e göre kuyruklu yıldız, Güneş Sistemi’nin ilk nesillerini oluşturmak için ilkel Güneş sistemleri hakkında ipuçları verebilir.
Resmi adı C/2022 E3 (ZTF) 2 Mart 2022’de astronomlar tarafından Caltech’in San Diego’daki Palomar Gözlemevi’ndeki Zwicky Transient Facility teleskobunu kullanarak keşfedildi.
Yeşilimsi, zümrüt rengi ise kuyruklu yıldızın kimyasal grubunu çiziyor. Kuyruklu yıldızın komasındaki karbon temelleri ile Güneş ışığı arasındaki çarpışmanın sonucunda yeşil bir renk ortaya çıkıyor.
Diğer yandan, Amerikan Uzay ve Havacılık Dairesi (NASA), güneş işletimi çalıştırma hakkında sağlayabilecekleri olan James Webb Uzay Teleskobu (JWST) ile kuyruklu yıldızı gözlemledi.
NASA’nın Maryland’deki Goddard Uzay Uçuş Merkezi’nden gezegen bilimcisi Stefanie Milam, “Yerden erişemeyeceğimiz belirli grupların parmaklarını arayacağız. JWST çok hassas olduğu için yeni nesiller istiyoruz.” diye konustu.

Yoruma kapalı.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

Gizlilik ve Çerez Politikası