20 yıllık casus yazılım ağı çökertildi – Son Dakika Teknoloji Haberleri

ABD Adalet Bakanlığı, Rusya Federasyonu Federal Güvenlik Servisi’ne (FSB) ait olduğu bilinen 20 yıllık bir kötü amaçlı yazılım ağının ihlal edildiğini duyurdu.

Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamada, “MEDUSA Operasyonu’nda FBI ve ABD’nin New York Doğu Bölgesi Savcılığı, birkaç yabancı hükümetle koordinasyon halinde FSB’nin en önemli kötü amaçlı siber casusluk yazılım tesisini etkisiz hale getirdi.” ifadeler kullanıldı

Açıklamada, Rusya’nın 50 ülkedeki yüzlerce virüs bulaşmış bilgisayardan hassas bilgileri elde etmek için 2004 yılından bu yana kullandığı “Snake” adlı gelişmiş yazılım ağının FBI tarafından etkisiz hale getirildiği belirtildi.

Başsavcı Yardımcısı Matthew G. Olsen yaptığı açıklamada, “Adalet Bakanlığı, Rusya’nın kötü niyetli siber faaliyetleriyle mücadele etmek, yüksek teknoloji operasyonları yoluyla kötü amaçlı yazılımları etkisiz hale getirmek, yasa uygulamalarını kullanmak ve ortak etkimizi artırmak için uluslararası müttefikler ve özel sektör ortaklarıyla birlikte çalışıyor. Dahil olmak üzere cephaneliğimizdeki her silahı kullanacağız” dedi.

“PROGRAM, DİJİTAL BİR ARAÇLA KENDİNİ YOK ETMEK ZORUNDADIR”

FBI’ın MEDUSA operasyonunun, casus yazılımın işlevselliğini kendi aleyhine çevirerek programı kendi kendini yok etmeye zorlayan “Perseus” adlı dijital bir araç sayesinde “Kremlin destekli” bilgisayar korsanları tarafından gerçekleştirildiği bildirildi.

Yetkililer, kötü amaçlı yazılımın Rus istihbarat güçleri tarafından “neredeyse tespit edilemeyen bir otoyol” işlevi gördüğü, NATO üyesi hükümetler, gazeteciler ve finans ve teknoloji sektörlerine ait bilgisayarlardan bilgi çaldığı ve başka bir platforma aktardığı bilgisini paylaştı.

MEDUSA Operasyonunun kötü amaçlı yazılım yaymak için kullanılan “önemli sayıda sanal altyapıyı” devre dışı bıraktığı ve bunun da söz konusu yazılımın yeniden kullanımını çok zorlaştırdığı tespit edildi.

Yoruma kapalı.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmekMesajları Oku

Gizlilik ve Çerez Politikası