2 saatte dünyanın bir ucundan diğer ucuna! “Kesinlikle bilim kurgu değil”

Uzay yoluyla başka ülkelere yolcu taşımak için iddialı planlar gündemde. İngiliz Daily Mail gazetesine göre, bu iddialı planların ardından ticari uçuş süreleri 10 yıl içinde önemli ölçüde azaltılabilir. Söz konusu haber, havacılık uzmanlarının, uzun mesafeli yolculuklarda sıradan vatandaşların sıfır yerçekimi ortamında kısa sürelerle nasıl başa çıkabileceğini araştırdıklarını iddia ediyor.

LONDRA’DAN SİDNEY’E İKİ SAATTE!

Londra’dan Sidney’e ticari bir uçakla seyahat etmek genellikle 22 saatten fazla sürer. Ancak yörünge altı uçuşların bu süreyi sadece 2 saate indirdiği söyleniyor.

Ancak aynı habere göre yolcular, kalkış ve iniş sırasında G kuvvetiyle karşılaşacak ve uçuş sırasında sıfır yerçekimi ile baş edebilmek için emniyet kemerlerini bağlı tutmak zorunda kalacak.

Habere göre Birleşik Krallık Sivil Havacılık Otoritesi (CAA), yörünge altı uzay uçuşunun insan vücudu üzerindeki etkilerini inceleyen bir çalışma yürüttü.

Aerospace Medicine and Human Performance dergisinde yayınlanan çalışma, çoğu insanın yörünge altı uzay uçuşunun G kuvvetleriyle başa çıkabileceğini, ancak potansiyel olarak sorunlu “fizyolojik tepkiler” olabileceğini buldu.

Turizm ve bilimsel araştırmalar için ticari yörünge altı uzay uçuşunun mevcut olduğunu belirten uzmanlar, bunun sonucunda son derece hızlı noktadan noktaya seyahatin gelişmesinin beklendiğini söylediler.

“KESİNLİKLE BİLİM KURGU DEĞİLDİR”

Verilen örnekte uzmanlar Londra-Sidney yolculuğunun 2 saatten az süreceğini belirtmişlerdir.

CAA’nın Baş Uzay Uçuşu Doktoru Dr. Ryan Anderton yaptığı açıklamada, bunun “kesinlikle bilim kurgu olmadığını” ve “insanların düşündüğünden çok daha erken … kesinlikle 10 yıldan daha kısa sürede” gerçekleşeceğini söyledi.

FİYATLAR YÜKSEK AMA…

Yörünge altı uçuşlarda koltuk fiyatları şu anda oldukça yüksek. Ancak, yakında daha ucuz hale gelmeleri ve sonunda herkes için uygun fiyatlı bir kıtalararası seyahat seçeneği haline gelmeleri bekleniyor.

Uzmanlar, araştırmalar halen devam etse de, ülkeler arasındaki ticari yörünge altı uçuşların “on yıl içinde” gerçekleşebileceğine inanıyor.

Ancak tam olarak ne kadara mal olacakları belli değil.

(Fotoğraflar temsilidir)

ANA SAYFAYA DÖNMEK İÇİN TIKLAYINIZ
Kendi ChatGPT'sini geliştirecek şirket!Kendi ChatGPT’sini geliştirecek şirket!
Seçimler ikinci tura kaldı! Seçimler ikinci tura kaldı!
CHP'nin seçim sistemi çöktü mü?  böyle cevap verdiCHP’nin seçim sistemi çöktü mü? böyle cevap verdi

Yoruma kapalı.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmekMesajları Oku

Gizlilik ve Çerez Politikası