1899 dizisinden sonra herkes merak etmeye başladı! Acaba bir simülasyonda mı yaşıyoruz? Fizikçi Melvin Vopson’dan çılgın fikir…

Enes Çırtlık / Mynet Hususi Derleme – 1899 dizisi, 17 Kasım’da Netflix’te gösterildi ve dikkat çeken yapımlardan biri olmayı başardı. Karışık ve bir o denli da gizemli vakalarla ilgi çeken Dark’ın yapımcıları Baran bo Odar ve Jantje Friese’inelinden çıkan 1899, 8 bölüm halinde gösterildi. Dizi, yayınlaması ile beraber ise hem toplumsal medyada hem de düzgüsel hayatta simülasyon teorisini ve “Acaba bir simülasyonda mı yaşıyoruz?” sorusunu yine gündeme taşıdı.

Bu noktadan sonrası ciddi anlamda spoiler içerebilir.

1899, Londra’dan New York’a doğru yola çıkan bir buharlı gemideki yolcuların, denizde sürüklenen ikinci bir vapur keşfettikten sonra gizemli bir bilmeceyle karşı karşıya kalmalarını konu alıyor. Sadece dizi, birçok insanoğlunun Matrix ile özdeşleştirerek hayatına soktuğu simülasyon terimine mühim bir bakış atıyor, hatta ana noktasını bundan oluşturuyor.

SİMÜLASYON TEORİSİ YA DA SİMÜLASYON ARGÜMANI NEDİR?

Ilk olarak simülasyon teorisi ya da simülasyon argümanı nedir? bundan bahsedelim. Halihazırdaki halini 2003 senesinde Nick Bostrom’un yayınladığı bir yazı ile alan Simülasyon argümanı (simülasyon hipotezi yada simülizm), gerçekliğin bir simülasyon bulunduğunu ileri sürüyor. Simülasyon argümanına nazaran, bu simülasyonun içinde olanlar, bir simülasyonda olduklarının farkına varmadan zaman geçiriyor.
Uzay Yolu, Karanlık Kent, The Thirteenth Floor, Matrix, Gerçeğe Davet, Başlangıç, ve Tron şeklinde seyirlik yapımlarda bu mevzu işlendi. Son olarak (bizce) 1899’da simülasyon teorisine bir bakış attı.

simülasyon

GEÇMİŞTE DE GERÇEKLİK SORGULANDI

Geçmiş dönemlerde ise gerçeklik, minimum bugün olmasıyla birlikte sorgulandı. Gerçekliğin bir illüzyon olduğuna dair oldukca sayıda düşünce ortaya atıldı. Bunlardan biri, 1989’da belirdi. Efsanevi fizikçi John Archibald Wheeler, evrenin temelde matematiksel bulunduğunu ve bilgiden doğuyormuş şeklinde görülebileceğini öne sürdü.

Takvimler 2003 yılını gösterdiğinde İngiltere’deki Oxford Üniversitesi’nden felsefeci Nick Bostrom simülasyon hipotezini formüle etti. Bu, aslen bir simülasyonda yaşıyor olmamızın oldukça olası bulunduğunu korumak için çaba sarfediyor.

O şekilde ki gelişmiş bir uygarlık, simülasyonların gerçeklikten ayırt edilemeyecek kadar karmaşık bir teknolojiye haiz olduğu ve iştirakçilerin bir simülasyon içinde olduklarının bilincinde olmayacağı bir noktaya ulaşmış olabilir.

MIT’den fizikçi Seth Lloyd ise tüm evrenin dev bir kuantum bilgisayarı olabileceğini öne sürerek simülasyon hipotezini bir sonraki aşamaya taşıdı. Neredeyse her insanın anımsayacağı bir söz ise Elon Musk tarafınca 2016’da söylendi. Musk, “Muhtemelen bir simülasyondayız” dedi.

MERAK EDİLEN SORU: YAŞADIĞIMIZ EVREN SİMÜLASYON MU?

1899 ile simülasyon fikrinin gene konuşulmaya başlanması, “Yaşadığımız evren bir simülasyon mu, Acaba bir simülasyonda mı yaşıyoruz?” şeklinde soruları yine gün yüzüne çıkardı. Herkes bu soruların cevaplarını merak etmeye başlarken, “Evrenin hakikaten bir simülasyon bulunduğunu varsayarsak, bunu kanıtlamak için simülasyon içinden ne tür deneyler yapabiliriz?” diye düşünen Portsmouth Üniversitesi’nden Fizikçi Melvin Vopson sıradışı bir düşünce ortaya attı.

simülasyon1

Melvin Vopson, evrenin bir simülasyon olup olmadığını kanıtlamak için bir gözlem halletmeye karar verdi. Bilginin hacmi olduğuna inanan Vopson’a nazaran, eğer simüle edilmiş bir evrendeysek, etrafımızdaki her yerde oldukca sayıda informasyon parçası vardır. Bu informasyon bitleri kodun kendisini temsil eder. Dolayısıyla, bu informasyon bitlerini saptarsak simülasyon hipotezini kanıtlayabiliriz.

BAĞIŞ TOPLUYOR

Vopson’ın söylemek istediği size garip gelebilir. Sadece Vopson, söz mevzusu gözlem için ihtiyaç duyulan mali desteği sağlayabilmek için bağış toplamaya bile başladı.

2

185 bin sterlin bağış toplama hedefi koyan Vopson, şimdilik sadece 5 bin 328 sterlin toplayabildi.

(Kaynaklar: The Conversation, İndiegogo)

ANASAYFAYA DÖNMEK İÇİN TIKLAYINIZ
Müşteriler hayatlarının şokunu yaşadı! O anlar gündem olduMüşteriler hayatlarının şokunu yaşadı! O anlamış olur gündem oldu
CHP yeni vizyonunu açıkladı! Kılıçdaroğlu: 3 büyük gücümüz varCHP yeni vizyonunu deklare etti! Kılıçdaroğlu: 3 büyük gücümüz var
İmamoğlu veya Yavaş aday olursa ne karar verecek? Açıkladıİmamoğlu yada Yavaş aday olursa ne karar verecek? Deklare etti

Yoruma kapalı.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

Gizlilik ve Çerez Politikası