100 bin dolar değer biçmişti… İlginç görüntüler! YouTube’da yayınlandı

İnsansı robotların periyodu başlıyor. Pek oldukca insan, insanlara özgü görevleri yapabilecek hale getirilen robotların bigün işlerini kaybetmelerine yol açabileceğinden korksa da teknoloji devleri aynı fikirde değil benzer biçimde. Şundan dolayı birçok teknoloji devi, insansı robotlar gelişmek suretiyle artık kollarını ciddi ciddi sıvamış durumda. İnsansı robot Ameca, Tesla Optimus ve Xiaomi CyberOne ise bu robotlardan birkaç örnek.

Independent Türkçe’de yer edinen habere bakılırsa ise Çinli teknoloji şirketi Xiaomi’nin geliştirdiği insansı robot CyberOne, bateri çalarken görüntülendi. Şirket, CyberOne’ı ağustos ayında tanıtmıştı ve robot insan benzeri hareketler sergilemedeki ustalığıyla büyük yankı uyandırmıştı. 1,77 metrelik boyu ve 52 kilogram ağırlığıyla insan ölçülerine de uyum elde eden robot, şimdi de müzikal becerileriyle dikkat çekti.

İNSANSI ROBOT NASIL BATERİ ÇALDI?

Mühendisler robot için ilk olarak ses dosyalarını iyi mi harekete dönüştürebileceğini gösteren bir şema oluşturdu. Baterinin konumu ve vuruş hızı benzer biçimde ince ayarlamalar da yapıldıktan sonrasında sıra robotu MIDI dosyasıyla eğitmeye geldi. Açılımı müzik enstrümanı dijital arayüzü (usical instrument digital interface) olan MIDI dosyası vasıtasıyla robota bu vuruşlar öğretildi.

Dosyada ek olarak hangi enstrümanın çalışılmış olduğu, ne kadar yüksek sesle ve ne kadar süre çalınması gerektiği benzer biçimde bilgiler de yer alıyordu. CyberOne’ın doğru alete zamanında vurabilmesi için de bir hareket kütüphanesi oluşturularak robota yüklendi.

İnsansı robot, davulları gerçek zamanlı olarak değil, öncesinden eklenen bu verilere dayanarak çalabildiği için hemen hemen istenen seviyeye gelmiş durumda değil. Sadece ileriki zamanlarda daha bağımsız halde bateri çalabilir ve kendi parçalarını besteleyebilir.

İnsansı robotun bateri çaldırmış olduğu anların görüntüleri ise YouTube’da yayımlandı.

Xiaomi, bu robota 100 bin dolar değer biçmişti. Sadece şirket, seri üretime geçme ya da robotu ticarileştirme amacı gütmediklerini belirtmişti.

ANASAYFAYA DÖNMEK İÇİN TIKLAYINIZ
İşte Elon Musk'ın son hamlesi! Twitter'da resmen uygulanmaya başladıİşte Elon Musk’ın son hamlesi! Twitter’da resmen uygulanmaya başladı
Müge Anlı'ya da sinirlendi: TikTok’a koydum Emine denk geldi!Müge Anlı’ya da sinirlendi: TikTok’a koydum Emine denk geldi!
İstekli'nin vaaz görüntüleri ortaya çıktı!İstekli’nin vaaz görüntüleri ortaya çıktı!

Yoruma kapalı.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmekMesajları Oku

Gizlilik ve Çerez Politikası