Rudy Giuliani, Ukrayna ile ilgili lobicilik soruşturmasında savcılar için telefonların kilidini açtı


Avukatı CNN’e, federal savcıların daha ilkin reddettiği bir teklifi yenileyerek Giuliani’nin saklayacak hiçbir şeyi olmadığını kanıtlamak için ayrı bir röportaj için görünmeyi de teklif ettiğini söylemiş oldu.

Müfettişler, geçen Nisan ayında Giuliani’nin evine ve ofisine meydana getirilen yüksek profilli baskınlarda 18 cihaza el koydu. O zamandan beri, mahkeme tarafınca atanan hususi bir yönetici, kişisel olabilecek yada avukat-müvekkil ayrıcalığı ile korunabilecek her türlü materyali savcılardan korumak için cihazlardaki materyalleri inceliyor. İnceleme uzun sürdü, şundan dolayı araştırmacılar birkaç cihazın kilidini açamadı.

Giuliani geçtiğimiz haftalarda savcılarla bir araya geldi ve soruşturmaya aşina olan kişilere bakılırsa, toplantı esnasında müfettişlerin açamadığı üç cihazın kilidini açmalarına destek oldu. Giuliani’nin bu toplantı esnasında müfettişlerin sorularını da yanıtlayıp yanıtlamadığı belli değil.

İnsanlar, Giuliani’nin öteki iki kilitli cihaza ihtimaller içinde şifrelerin bir listesini sağladığını söylemiş oldu. Bu şifrelerin bu cihazların kilidini başarıyla açıp açmadığı ve son zamanlarda kilidi oluşturulan cihazlarda ne kadar ilgili materyal olduğu bilinmiyor mu?

Şimdi birkaç cihazın daha kilidi açıldı, bu incelemeyi hızlandırabilir ve sonunda New York’un eski belediye başkanının cezai suçlamalarla karşı karşıya kalıp kalmayacağı mevzusunda süratli bir karara yol açabilir. Yetkililerin izlemesi için yeni yollara neden olan yeni bilgiler gün ışığına çıkmadıkça, Giuliani’nin 1980’lerde önderlik etmiş olduğu New York’un Cenup Bölgesi’ndeki ABD Avukatlık Ofisi’ndeki federal savcılar, suçlamada bulunup bulunmama kararını muhtemelen kısa süre sonrasında verecekler. İncelemede, mevzuyu bilen kişiler CNN’e söyledi. Washington’daki Hakkaniyet Bakanlığı yetkilileri, yabancı lobicilik ulusal güvenlik kapsamına girdiğinden, Giuliani’yi suçlamaya yönelik herhangi bir sonucu imzalamak zorunda kalacaklar.

savcılar araştırıyorlar Giuliani’nin ABD’nin Ukrayna büyükelçisinin görevden alınmasını ve Joe Biden ile oğlu Hunter hakkında soruşturma açılmasını talep ederken ABD’nin yabancı lobicilik yasalarını ihlal edip etmediği. Soruşturmaya aşina olan kaynaklara bakılırsa, savcılar, Giuliani’nin o zamanki Başkan Donald Trump’ın kişisel avukatı olarak bu çabaları sürdürürken bununla birlikte Ukraynalı yetkililer adına çalışıp çalışmadığını araştırıyorlar.

ABD avukatlık bürosunun bir sözcüsü yorum yapmaktan kaçındı.

Giuliani masumiyetini korudu ve Ukrayna’daki iş anlaşmalarına ilişkin federal ceza soruşturmasını hızla çözme umuduyla destek oldu. Avukatı Robert Costello, Giuliani’nin federal müfettişlerle görüşmesini ve federal ajanlara herhangi bir yanlış beyanda bulunmanın beş yıla kadar hapisle cezalandırılabilecek bir kabahat olduğu riskine karşın davayla ilgili soruları yanıtlamasını teklif etti.

Costello, Giuliani’nin soruşturmayla işbirliğinin, onun masumiyetinden ne kadar güvenli bulunduğunu gösterdiğini söylüyor:

“Masumsanız, saklayacak bir şeyiniz yok ve kabahat soruşturması iddiasının kafanıza takılmasını istemiyorsunuz…. Elektronik cihazlara gizyazı vermek şeklinde bizim asla yükümlülüğümüz olmayan şeyler yapıyorsunuz. Bu cihazlarda fena bir şey bulunduğunu düşündük, bunu yapmazdık. Hareketleri kelimelerden daha yüksek sesle konuşur.”

Giuliani’nin ihtimaller içinde ikili görevi – hem Trump adına hem de Ukraynalı yetkililer için hareket etme – suçlamada bulunup bulunmama mevzusundaki herhangi bir sonucu karmaşıklaştıran yeni yasal sorunları gündeme getiriyor. Giuliani daha önce söyledi Ukrayna’daki faaliyetleri, Trump’ın avukatı sıfatıyla yapılmış oldu ve “ABD hükümeti önünde hiçbir vakit Ukraynalı bir vatandaşı yada yetkiliyi temsil etmediğini” söylemiş oldu.

Giuliani hakkında soruşturma 2019’da başladı. Geçen Nisan ayında Başsavcı Merrick Garland’a bağlı Hakkaniyet Bakanlığı, Giuliani’nin New York’taki evine ve ofisine FBI baskını için yeşil ışık yaktı. Mahkeme dosyalarına bakılırsa FBI ajanları Giuliani’ye, işine ve ortaklarına ilişik 18 elektronik cihaza el koydu ve bunlardan 11’inin içeriğine erişip indirdi. Baskından üç hafta sonrasında, Mayıs 2021’de müfettişler, Giuliani’nin avukatlarına, Giuliani kendisine ilişik olanlar için gizyazı sağlamaya istekli olmadığı sürece FBI’ın kalan yedi aleti kırmak için çalışacağını söylemiş oldu, sadece Giuliani o sırada bunu yapmayı reddetti. tanıdık bir fazlaca kaynağa

Birden fazla kaynağa bakılırsa, ortalama bir yıl sonrasında, FBI Giuliani baskınlarında ele geçirilen cihazlardan beşine hala giremedi. Giuliani son haftalarda onlara yardım etmek için federal ajanlarla bir araya geldi.

21 Ocak 2022 itibariyle emekli yargıç Barbara Jones, özel usta, minimum sekiz cihazın incelendiğini ve herhangi bir potansiyel avukat-müvekkil yada başka bir ayrıcalığa dahil olmadığı belirlenen Aygıt 1B05 olarak tanımlanan bir cep telefonunda bulunan 25.000’den fazla sohbeti ve mesajı hükümete teslim ettiğini bildirdi. Ek olarak, Giuliani’nin korumalı olarak tanımladığı 96 öğeden 40’ını buldu.

Costello, “Şu ana kadar herhangi bir ihtimaller içinde (Yabancı Gizmen Kayıt Yasası) ihlaline dair herhangi bir kanıt görmedim, bu da araştırdıklarını söylüyorlar” diyor.

Giuliani başka yasal tehditlerle karşı karşıya

New York soruşturması, Giuliani’nin karşı karşıya olduğu tek yasal tehdit değil. 2020 seçim neticelerini Trump’ın lehine çevirmeye çalışan eylemleri, incelemeye ve potansiyel olarak maliyetli para cezalarına yada uzlaşmalara yol açtı. Dominion Voting Systems, aslı astarı olmayan seçim dolandırıcılığı iddiaları sebebiyle Giuliani’ye milyar dolarlık kara çalma davası açtı. İçinde ocak mahkemesi filing, Giuliani’nin avukatları, “bulgu tamamlandıktan ve Dominion iddialarının yersiz bulunduğunu anladıktan sonrasında uzlaşma tartışmalarına açık bulunduğunu” söylemiş oldu. Giuliani’nin “pişmanlık gösterecek hiçbir şeyi olmadığını” ve hiçbir mevzuda yalan söylemediğini de eklediler.
Bu durumda Giuliani, Nisan 2021 baskında FBI’ın tüm elektronik kayıtlarını ve iletişimlerini almış olduğu için elektronik belgeleri devredemeyeceğini iddia etti. bir öncekinde mahkeme dosyasıbir avukat Guliani’nin “bu elektronik dosyaların ne vakit iade edileceğini ve/yada erişilebilir olup olamayacağını bilmediğini” söylemiş oldu.

6 Ocak’ta ABD Kurultay Binası’na meydana getirilen saldırıyı araştıran Temsilciler Meclisi komitesi de Giuliani’nin rolünü inceliyor.

Giuliani, Ocak ayında komite tarafınca mahkemeye çağrılmıştı ve mahkeme celbinin kapsamı ve bazı talepleri yerine getirip getiremeyeceği mevzusunda avukatı vesilesiyle milletvekilleriyle görüşüyor. CNN daha ilkin Giuliani’nin seçim sahtekarlığı iddiaları hakkında ifade vermeye istekli olabileceğini, sadece yönetici yada avukat-müvekkil ayrıcalıklarından feragat etme niyetinde olmadığını ve resmi bir ortaklaşa iş anlaşmasına varılmadığını bildirmişti.

Komite daha ilkin, Trump’ın 2020 seçimlerini devirme mevzusundaki başarısız teklifinde merkezi bir figür olan Giuliani’nin mahkeme celbi ile “tam ortaklaşa iş yapmasını” beklediğini söylemiş oldu.

CNN’den Katelyn Polantz bu rapora katkıda bulunmuş oldu.

Yoruma kapalı.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmekMesajları Oku

Gizlilik ve Çerez Politikası