İlk Şey: Ruslar ışınım hastalığıyla Çernobil’den kaçıyor, diyor Ukrayna |


Merhaba ve iyi sabahlar.

BM atom gözlemcisi, Ukrayna’nın şu iddialarını araştırıyor: Çernobil nükleer santralini işgal eden Rus askerleri, yüksek dozda radyasyon aldıktan sonra ayrıldılar..

Internasyonal Atom Enerjisi Ajansı (UAEA), Ukrayna devlet elektrik şirketi Energoatom’un iddialarını doğrulayamadığını ve bağımsız bir değerlendirme yapmak istediğini söylemiş oldu. İlk “yardım ve destek misyonunu” önümüzdeki birkaç gün içinde şimal Ukrayna’daki Çernobil’e gönderecek.

Energoatom, Rusların 1986’da dünyanın en fena nükleer felaketinin yaşandığı yerdeki yasak bölge içindeki ormanda hendekler kazdıklarını ve birliklerin “fazlaca süratli bir halde ortaya çıkan” “ilk hastalık emaresinde paniklediklerini” ve ayrılmaya hazırlanmaya başladıklarını söylemiş oldu. .

Ayrıca Energoatom, Rus tarafının Çernobil’i koruma sorumluluğunu Ukrayna’ya geri vermeyi resmen kabul ettiğini de söylemiş oldu. Çernobil’de kıdemli personel olarak tanımladığı kişiler ve Çernobil’i korumakla görevli Rus askeri yetkilisi tarafınca imzalanan bir belgenin taramasını paylaştı.

 • Çernobil nedir? Nebat dünyanın en fena sitesidir nükleer kaza Personel, kullanılmış nükleer yakıtın güvenli bir halde depolanmasını denetlemeye ve patlayan reaktörün betonla kaplı kalıntılarını denetlemeye devam ediyor.

 • Rusya Çernobil’in kontrolünü ne süre aldı? Rus birlikleri, 24 Şubat işgalinden kısa bir süre sonrasında nükleer santrali ele geçirdi. olmuştur geçen aya ilişkin endişeler elektrik kesintileri ve personelin rotasyonunu zorlaştıran savaşım hakkında.

 • BM ajansının hangi iddiaları soruşturması olası? Ukrayna başbakan yardımcısı Iryna Vereshchuk, Rus birliklerinin ormanda hendek kazdığını ve radyasyona maruz kaldığını iddia etti. Bazı raporlar, askerlerin nükleer santralin etrafındaki “ölü bölgeden” tankları sürdükten ve radyoaktif tozu tekmeledikten sonrasında Belarus’taki hususi bir tıbbi tesise gönderildiğini öne sürüyor. (Bu iddialar doğrulanmamıştır.)

Mariupol yetkilileri, Rusların kuşatma altındaki Ukrayna şehrine ulaşan yardımları engellediğini söylemiş oldu

İnsanlar Mariupol'da yıkılan bir apartmanın yanından geçiyor.
İnsanlar Mariupol’da yıkılan bir apartmanın yanından geçiyor. Fotoğraf: Alexander Ermochenko/Reuters

Mariupol belediye başkanının bir yardımcısı, kuşatma altındaki cenup Ukrayna kentinin girmeye çalışan her insana kapalı bulunduğunu söylemiş oldu. ayrılmaya çalışan herkes için “çok tehlikeli”.

Petro Andryushchenko, Rus güçlerinin mahsur kalan sakinlere en ufak oranda insani yardımın bile ulaşmasını engellediğini söylemiş oldu.

Ukraynalı yetkililer dün gece Mariupol’a giden otobüs konvoyunun şehre ulaşmadığını söylemiş oldu. Rusya, Mariupol’dan Ukrayna’nın elindeki Zaporizhzhia kentine giden yol süresince sınırı olan bir ateşkes sözü vermişti.

Dört haftadır bombardımana maruz kalan ve araç-gereç sıkıntısı çeken Mariupol’da kalan 170.000’e kadar insanoğlunun tahliyesi için insani koridorlar kurmaya yönelik tekrarlanan çabalar başarısız oldu. Ukrayna, Rus güçlerini birkaç çatışma noktasının dışındaki sözde güvenli yolları bombalamakla suçladı, Moskova’nın yalanladığı iddiaları.

Ayrıca, Birleşik Krallık haber alma teşkilatındaki kişiler GCHQ patronu Jeremy Fleming’in istihbarat sızdırma stratejisi konusunda bölünmüş durumda, meslektaşım Dan Sabbagh bildiriyor. Fleming, Rus kuvvetlerinin “yanlışlıkla kendi uçaklarını düşürmesi” benzer biçimde ayrıntıları ortaya çıkararak, içeriden casuslar içinde strateji mevzusunda tartışmalara yol açtı.

Trump, reggae şarkıcısı Eddy Grant’in davası yardımıyla mahkemede gün yaşayabilir

Guyanalı-İngiliz reggae müzisyeni Eddy Grant, telif hakkı ihlali olduğunu iddia ediyor ve 300.000 dolar tazminat istiyor. Sahnede.
Guyanalı-İngiliz reggae müzisyeni Eddy Grant, telif hakkı ihlali bulunduğunu iddia ediyor ve 300.000 dolar tazminat istiyor. Fotoğraf: Jean-Christophe Bott/AP

Reggae şarkıcısı Eddy Grant, New York eyaletinin başsavcısının ve öteki kuvvetli şahsiyetlerin savaşım etmiş olduğu yerde başarı göstermiş olabilir. Donald Trump’ı soruları yeminli cevaplamaya zorlamak yasal bir işlemde.

Grant, 2020’de bir reklamda Electric Avenue adlı şarkısını kullanımı sebebiyle eski cumhurbaşkanına ve kampanyasına dava açmıştı.

Reklamda, Grant’in şarkısı, bir Trump kampanya treni yüksek hızda geçtikten sonrasında bir el otomobiliyle yavaşça gezi eden Joe Biden’ın bir animasyonu üstünde oynuyor. Biden’dan da açıklamalar geliyor. Trump davayı reddetti ve bunun bir hiciv muafiyeti kapsamında adil kullanım bulunduğunu iddia etti.

 • Eddy Grant kimdir? 74 yaşındaki Guyanalı-İngiliz reggae müzisyeni. Electric Avenue şarkısı 1982’de gösterildi.

 • Grant tazminat olarak ne kadar istiyor? Telif hakkı ihlali için 300.000 dolar.

 • Video kaç kez seyredildi? Dava, 13.7 milyondan fazla kez bulunduğunu iddia ediyor.

Öteki haberlerde…

Amazon İşçi Sendikası üyeleri Mitch İsrail ve Angelika Maldonado, Brooklyn'deki Amazon işçilerini sendikalaştırmak için NLRB oy sayımını izlemek için bir araya geldikten sonra kucaklaşıyorlar.
Amazon İşçi Sendikası üyeleri Mitch İsrail ve Angelika Maldonado, Brooklyn’deki Amazon işçilerini sendikalaştırmak için NLRB oy sayımını seyretmek için bir araya ulaştıktan sonra kucaklaşıyorlar. Fotoğraf: Caitlin Ochs/Reuters
 • İsrail’in Gazze’ye uyguladığı kuşatım sebebiyle tedavisi ertelenen Filistinli bir bebek yaşamını yitirdi. Kalbinde delik olan 19 aylık Fatima al-Masri, beş ay bekledi İsrail’in tıbbi tedavi için gezi etmesine müsaade eden bir izin vermesi için.

 • New York’taki Amazon işçileri bugün bir sendika oluşturmak için oy kullanmaya yakın. bir temsil eder emek aktivistleri için büyük kazanç ABD’deki en büyük ikinci hususi işveren olan teknoloji devinde örgütlenme çabalarında başarısız olan kişiler. Bir eylemci, “Buradaki işçiler neyin mümkün bulunduğunu gösterdi” dedi.

 • İngiltere başbakanı Boris Johnson, LGBT dönüşüm terapisini yasaklamak için U dönüşünü U dönüşü yapmış oldu. Perşembe günü, raporlar Johnson’ın LGBT dönüşüm terapisini yasaklayan planlanan yasayı engellemeyi amaçladığını söylemiş oldu. Fakat o Öfkeli bir yanıttan sonra geri çekildi ve uygulamaları yasaklamak için ilerlemeye karar verdi.

 • H&M, Hindistan’da bir hazır giyim işçisinin amiri tarafınca öldürülmesinin peşinden mağaza katındaki cinsel sertliği sona erdirme sözü verdi. Şirket yasal olarak bağlayıcı bir anlaşma imzaladı büyük bir Hint giyim tedarikçisi ile. Geçen Ocak ayında, Jeyasre Kathiravel vardiyasından sonrasında ölü bulunmuş oldu ve amiri cinayeti itiraf etti ve iz beklediği bildirildi.

 • Los Angeles polisi, Akademi Ödülleri’nde sunucu Chris Rock’ı tokatladığı için erkek oyuncu Will Smith’i tutuklamayı teklif etti., merasim yapımcısı Will Packer söylemiş oldu. Sadece yetkililer, Rock suçlamada bulunmayı reddettiği için herhangi bir işlem yapmadı.

Günün durumu: 2021’de yitik olarak listelenen 9.500’den fazla Yerli insan

Gallup'tan Meskee Yatsayte, solda ve Farmington'dan Vangie Randall-Shorty, 11 Ekim 2021'de New Mexico, Albuquerque'de kaybolan ve öldürülen Yerli Amerikalılara farkındalık getirmek için işaretler tutuyorlar.
Gallup’tan Meskee Yatsayte (solda) ve Farmington’dan Vangie Randall-Shorty, 11 Ekim 2021’de New Mexico, Albuquerque’de kaybolan ve öldürülen Yerli Amerikalılara farkındalık getirmek için tabelalar tutuyor. Fotoğraf: Adolphe Pierre-Louis/Journal/Albuquerque Journal/ZUMA/REX/Shutterstock

2021’de Ulusal Kabahat Data Merkezi 9.500’den fazla Yerli insanı kayıp olarak listeledi, bu davaların 1.554’ü yıl sonuna kadar hala etken. İçişleri Bakanlığı’nın yitik ve öldürülen Yerli Amerikalıların krizine öncelik vermek için yeni bir soruşturma birimi başlattığını duyurmasından bir yıl sonrasında, minimum dokuz Yerli aile, yargı sorunlarının ve yanlış iletişimin birimin akrabalarının davalarını soruşturma çabalarını engellediğini izledi, ya da aylarca sessizlikle karşılandı.

Bunu kaçırmayın: ‘Dünya genelinde 500.000 kişiye sarıldım’

David Sylvester yaşadığı Philadelphia, Pennsylvania'da yoldan geçen birine beşlik çakıyor.
David Sylvester yaşamış olduğu Philadelphia, Pennsylvania’da yoldan geçen birine beşlik çakıyor. Fotoğraf: Kyle Kielinski/Kyle & Linette Kielinski

“Sarıldığım insan sayısını saymak için bir tıklayıcı taşıyorum – Las Vegas’taki bir perakende fuarında günde 1.300 rekorum – ve hoş karşılanacağımı umduğum şehirleri seçiyorum.” David Sylvester diyor. “12 Eylül 2001’de en yakın çocukluk arkadaşlarımdan birinin Dünya Tecim Merkezi’nde öldüğünü öğrendim. Üzüntü o denli korkunçtu ki, onu amacı olan bir şeye kanalize etmeye kararlıydım.”

İklim kontrolü: Derin deniz madenciliği mevzusunda ‘pervasız’ başarısızlıklarla suçlanan küresel BM’ye bağlı deniz dibi düzenleyicisi

Arka planda derin deniz madenciliği gemisi Hidden Gem ile Rotterdam'da deniz tabanının sömürülmesine karşı bir Okyanus İsyanı protestosu.
Arka planda derin deniz madenciliği gemisi Hidden Gem ile Rotterdam’da deniz tabanının sömürülmesine karşı bir Okyanus İsyanı protestosu. Fotoğraf: Sipa US/Alamy

Tartışmalı yeni derin deniz madenciliği endüstrisini denetleyen BM’ye bağlı kurum olan Internasyonal Deniz Yatağı Kurumu, şeffaflık eksikliğiyle suçlanıyor Müzakereler hakkında rapor vermekten görevli bağımsız bir organ atıldıktan sonrasında. Bilim adamları, derin deniz tabanındaki nikel, kobalt ve öteki metallerin çıkarılmasının ekosistemlere vereceği zararın “geri dönülemez” ve “pervasız” olacağı mevzusunda uyardılar.

Son Şey: Besleyiciler kuşlarda saldırganlığı ortaya çıkarır mı?

Tohum besleyicide erkek ispinoz ve saka kuşu.
Tohum besleyicide adam ispinoz ve saka kuşu. Fotoğraf: SoopySue/Getty Images

Kimi zaman, besleyiciye bir tünek için siskins, yeşil ispinozlar ve ağaç serçeleri içinde şiddetli bir çatışma patlak verir, Phil Gates ülke günlüğüne yazıyor. Kim bilir tek bir yerde sınırsız lüks yiyecek sağlamanın kuş davranışına yapmış olduğu şey budur: rekabeti ve çatışmayı teşvik eder. Bir siskin, vücut ağırlığına uyması için ortalama 10.000 kızılağaç tohumu toplaması gerekir. Gün ışığının çoğunu organik yiyecek arayarak geçirebilir. Ya da ayçiçeği çekirdeği besleyicisinin yanında itişip kakışarak bir saat geçirebilir.

Üye olmak

ABD sabah brifingi için kaydolun

First Thing hafta içi her gün binlerce gelen kutusuna teslim edilir. Hemen hemen kaydolmadıysanız, şimdi abone ol.

Temasta olmak

Bültenlerimizden herhangi biri hakkında herhangi bir sorunuz yada yorumunuz var ise lütfen haber bü[email protected] adresine e-posta gönderin.

Yoruma kapalı.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmekMesajları Oku

Gizlilik ve Çerez Politikası
Bebek Bakıcısı
uaeupdates.com deneme bonusu veren siteler deneme bonusu veren siteler deneme bonusu veren siteler deneme bonusu seo paket casibom