Grover, tüketici elektroniği abonelikleriyle döngüsel ekonomiyi ikiye katlamak için 330 milyon dolar aldı – TechCrunch


Giderek artan sayıda insan, çevre ve biz insanların onu kirletmek için yaptıklarına dair artan endişeler içinde daha sürdürülebilir bir halde yaşamı sürdürmenin yollarını arıyor. Bugün, bir startup Grover Bunun bir yönü çevresinde bir iş inşa eden – insanları telefon, ekran ve elektrikli scooter şeklinde daha azca tüketici elektroniği satın almaya ve sonunda onlara yeni yada kullanılmış gadget stoklarını kullanmaları için cazip abonelikler sunarak elden çıkarmaya ikna etmek – büyük bir tur duyuruyor. işini genişletmek için finansman sağlamak.

Berlin merkezli şirket, bilhassa 110 milyon dolarlık öz ana para ve 220 milyon dolarlık borç olmak suretiyle 330 milyon dolar topladı; bu parayı, daha çok kullanıcı büyümesine hazırlanırken aygıt stokunu genişletmek için kullanmayı planlıyor; hem de bireyler için deneyimi kişiselleştirmek, etkinlik gösterdiği pazarlarda sadakat programları şeklinde planlar vasıtasıyla platformunda daha çok işi teşvik etmek ve ABD şeklinde büyük pazarlara daha derine inmek için daha çok vasıta ve finansal hizmet oluşturun.

Energy Impact Partners, Co-Investor Partners, Korelya Capital, LG, Mirae Asset Group; ve önceki destekçiler Viola Fintech, Assurant ve coparion da katılıyor. Fasanara Capital borcu sağlıyor. Borç ve öz ana para karışımı, etkin bir halde bir kiralama işi inşa eden bir şirket için tipiktir: Grover’ın kendi şirketi için 71 milyon dolar toplamış olduğu süre benimsediği yaklaşımın aynısıdır. B Serisi bir yıl önce.

Şirket, Grover’ın yuvarlak değerlerinin 1 milyar doların üstünde bulunduğunu doğruladı.

Grover, son birkaç yılda istikrarlı bir gelişme hızındaydı — CEO ve kurucu Michael Cassau, Almanya, Avusturya, Hollanda, İspanya ve son olarak ABD’deki ayak izinde Grover’ın geçen yıl aboneliklerini ve işini ikiye katladığını söylemiş oldu. ve şu anda kataloğunda abonelik için uygun yarım milyon unsur, 2 milyon kayıtlı kullanıcı ve 250.000 etken alan kişi var (bazıları birden fazla gadget’ı kullanmak için abone oluyor). Bu gelişme, birkaç eşzamanlı pazar eğilimine dayanıyor.

Bunlardan ilki, daha çok sürdürülebilirlik için baskı ve sözde “döngüsel iktisat” yaklaşımı için yeni bir takdir – yalnız çevre sorunları hakkında daha çok bilinçle değil, hem de birçok insanoğlunun bulunmuş olduğu Kovid-19 çevresinde karşılıklı desteğe dönüşle teşvik edildi. kendilerine yakın yaşayanlarla yazışma oluşturmak (kimi zaman ilk kez), pandeminin zorluklarını aşmak için kaynakları paylaşmak. Kimi zaman bu kaynaklar, başkalarına devredilen yada ucuza satılan mallar olarak kullanıldı: birçok insan için değişik bir düşünme biçiminin kapısını açtı.

Bu toplu değişiklik, tüketicileri bazı isteğe bağlı ürünlere daha azca harcama yapmayı düşünmeye zorlayan küresel ekonomide bir daralma olan ikinci bir eğilim tarafınca da desteklendi.

Cassau bir röportajda TechCrunch’a “Kendimizi bütçenizin bir kısmına erişimi basitleştiren olarak görüyoruz” dedi.

Ve kullanılabilecek, sadece hala iyi durumda olan bir mal için harcama dağıtma fikri, geçmişte olduğundan daha çekici görünüyor.

Cassau, “İkinci yada üçüncü yıl ürünleri için bile oldukca kuvvetli bir talep görüyoruz” dedi. “Bazıları en yeni ürünleri istiyor ve bu bilhassa yeni telefonlar için geçerli, sadece oldukca sayıda şahıs iPhone 11 ve hatta iPhone 10’dan memnun. Bunu ikincil piyasada da görüyorsunuz” diye ekledi. Back Market’in beğenileri (ki kendisi bu yılın başlarında büyük bir değerleme ile büyük bir tur attı) insanların yenilenmiş cihazları satın alabilecekleri yer. Ve şimdi Vinted (Litvanya haricinde) ile öteki kategorilerde de oynayan bir hareket. 4.5 milyar dolar değerinde kullanılmış elbise pazarı için. “Bu, bazı pazarlarda birincil işi bile geride bırakan devasa bir iş.” Cassau, Back Market’i kendi alanında mühim bir rakip olarak gördüğünü söylemiş oldu.

Averaj olarak, bir ürün “birkaç yıl içinde” minimum dört sahibi görür, sadece stokta bir GoPro kamera ile bazı öğeler aykırıdır, 27 kez dolaşımda bulunduğunu söylemiş oldu.

Grover, birincil müşterileri olarak tüketicilerle başladı – ve hala sayıyor -, sadece hem de bu alana artan bir ilgi görüyor. B2Bbazı tüketicilerin artık iş hayatlarında kullanmak suretiyle öğeler için abonelikler almış olduğu ve firmalar de ekiplerini, ofislerini, geçici personelini donatmak için ve çoğu zaman daha büyük bir çabanın parçası olarak birden fazla aygıt almak için Grover ile etkileşime geçmeye başlıyor. genel giderlerini ve durağan(durgun) maliyetlerini azaltmak.

Başlangıç ​​ek olarak, Cassau’nun bana “gömülü finans” ürünleri olarak tanımladığı bir takım ürün geliştiriyor – abonelik işinin yanı sıra Grover’ın sıfırdan oluşturmadığı, sadece başkaları tarafınca oluşturulan fintech API’lerini kullanarak özelleştirdiği finansal hizmetler. .

Kendi durumunda, kullanıcılara sunuyor Grover KartıKullananların deyim yerindeyse ödeme kartı olarak kullanabilecekleri Solaris Bank ile inşa edilen, kullanıcılara %3 oranında “para iadesi” vererek, karta her harcama yaptıklarında aylık abonelikleri kadar para kazanıyorlar.

Cassau, kartın benimsenmesinin, çoğu zaman bir ila üç unsur içinde değişen, şirkete daha çok abonelik alan kişilerle kuvvetli bir ilişkisi bulunduğunu söylemiş oldu. Grover’daki ileri düzey kullanıcılar, aboneliklerine her ay 60 € kadar harcayabilir, diye ekledi.

Grover’ın bugün bir senelik satın alma seçeneği var, burada kullanıcılar abone oldukları bir ürünü o zamandan sonrasında 1 €’ya satın alabiliyor ve müşterilerinin %10’u bunu tercih ediyor, dedi, sadece bir çok kiralama, iade ve takas sonraki öğeler. 1 ile 18 ay arası segmentlerde de kiralama yapabilirsiniz.

Finansman, girişim dünyasında garip bir zamanda geliyor: biz ve ötekiler, kısmen halka açık listeleme oranlarının düşük olması sebebiyle, bilhassa daha sonraki aşama ve daha büyük anlaşmalar olmak suretiyle, finansmanın son aylarda büyük seviyede kuruduğunu duyduk. öteki çıkışlar ve genel ihtiyat, bu ve Avrupa’daki çatışma şeklinde öteki meseleler, Ukrayna’daki harp ve Rusya’nın eylemleri hepimizin üstünde asılı duruyor.

Bu bağlamda Cassau, Grover’ın para toplama çabalarında zorluklarla karşılaşmadığını, sadece “piyasalarda Ocak ayında süregelen değişimi” kesinlikle görebileceğini söylemiş oldu.

Devam etti: “Gelişme ve düşüşe geçen türden bir şirket olduğumuzu düşünmüyorum” dedi. “Organik olarak bu değerlemeyi geliştiriyoruz, bu yüzden bu geri tepmenin tesirini diğerlerinin görmüş olabileceğinden daha azca gördük.”

Hakkaten de, sürdürülebilirliğe gösterilen ilgi ve bayağı tüketicilerin bu konsepte saygı duyarak daha azca sürtüşmeyle yaşamalarına destek olan hizmetler şeklinde alanların “trendler” değil, kalıcı değişimler olduğu umulmaktadır.

Energy Impact Partners’ın yönetici ortağı Nazo Moosa yapmış olduğu açıklamada, “Grover, net sıfır dünya kurarken eleştiri ehemmiyet taşıyan bir hareket olan tüketici elektroniği için abonelik ekonomisine öncülük etmeyi başardı” dedi. “Toplumun doğrusal tüketim alışkanlıkları ile iklim değişikliğinin kesişimi mühim bir odak alanıdır. EIP’nin geçen yıl bir milyar dolardan kapanan ikinci fonu için. Grover’ın toplumun tüketici teknolojisi ile ilişkisini tekrardan buluş edeceğine ve netice olarak gezegenimize ziyanı en aza indirirken ihtiyacımız olan ürünleri kullanmaya devam etmemize izin vereceğine inanıyoruz. Grover’a yaptığımız yatırım, dünyanın her yerinden daha sürdürülebilir bir geleceğe geçişi ilerletme becerisine haiz yeni girişimleri ölçeklendirmeye destek olma misyonunun bir parçası ve bir sonraki coşku verici bu hayata geçerken Grover ile yakın bir halde emek harcamayı dört gözle bekliyoruz. faz.”

Yoruma kapalı.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmekMesajları Oku

Gizlilik ve Çerez Politikası