Akıllı Telefon Kullanıcı Verileri Rus Yazılımı Sebebiyle Risk Altında Olabilir: Rapor


  • Yandex, geliştiricilerin Apple ve Google sistemlerinde çalışan cihazlar için uygulamalar oluşturmasına olanak tanıyan bir yazılım kullanır.
  • Bu yazılım, uzmanların insanları seyretmek için kullanılabileceğini söylediği Rusya’daki sunuculara gönderilen kullanıcı verilerini topluyor.
  • Yandex, Rusya’nın Ukrayna’yı işgal etmesinin arkasından sıkıdüzen iddiaları üstüne incelemeyle karşı karşıya kaldı.

Akıllı telefon kullanıcıları, ülkenin en büyük web şirketi tarafınca oluşturulan uygulama yazılımı sebebiyle Rus yetkililer tarafınca izlenme riskiyle karşı karşıya kalabilir. Finansal Zamanlar Salı günü bildirildi.

Yandex’in “AppMetrica” ​​adlı yazılım geliştirme kiti yada SDK’sı, geliştiricilerin Apple’ın iOS ve Google’ın Android sistemlerinde çalışan cihazlar için uygulamalar oluşturmasına olanak tanıyor.

AppMetrica, Finlandiya ve Rusya’daki sunuculara gönderilen ve uzmanların FT’ye söylediğine gore, Rusya’daki sunuculara gönderilen kullanıcı verilerini topluyor ve Kremlin tarafınca fertleri seyretmek için potansiyel olarak erişilebiliyor. Gazete, oyunların, VPN’lerin ve mesajlaşma uygulamalarının AppMetrica’nın yüklü olduğu uygulamalar içinde bulunduğunu bildirdi.

Kimi zaman Google’ın Rusya versiyonu olarak da anılan Yandex, Moskova’nın Ukrayna’yı işgal etmesinin arkasından yakından araştırma altına alındı. İnternet devi suçlanıyor Ukrayna’dan sansür haberlerive firmanın eski haber müdürü eski meslektaşlarını, firmanın sansüre potansiyel olarak yardım etmedeki rolünden vazgeçmeye çağırdı. Batı’nın Rusya’ya uyguladığı yaptırımlar, oldukca sayıda askerin istifasını tetikledi. onun yönetim kurulu üyeleri.

Keşfi meydana getiren araştırmacı Zach Edwards, FT’ye verdiği demeçte, “AppMetrica SDK, internet sayfaları ve uygulamalar içinde insanları seyretmek için kullanılabilecek derinden istilacı meta veri ayrıntılarıyla Moskova’ya telefon ederken uygun hizmetleri sağladığını iddia ediyor.”

Çıkışa, “yüksek profilli işleri” olan kişiler tarafınca yüklenen AppMetrica ile uygulamaların kullanılmasının, onları “tehlikeli” saldırılara yada öteki gözetleme biçimlerine karşı savunmasız bırakabileceğini söylemiş oldu.

Yandex gazeteye yazılımının “aygıt, ağ ve


IP adresi

” Rusya ve Finlandiya’da gizlenen, sadece “sınırı olan” veriler olduğu, kullanıcıları tanımlamaya yetmediği ve firmanın devlet talepleriyle uğraşırken katı bir sürece haiz olduğu. Şirket ek olarak, SDK’nın bir kullanıcıdan onay gerektirdiğini söylemiş oldu. verilerine erişin.

Ek olarak çıkışa, yazılımının Google’ın uygulama geliştirme platformu Firebase benzer biçimde “internasyonal emsalleriyle aynı şekilde çalıştığını” söylemiş oldu.

Yandex, Insider’ın yorum talebine derhal cevap vermedi.

Daha ilkin Apple’da küresel güvenlik alanında çalışan başka bir uzman olan Cher Scarlett, FT’ye Rus sunucularında veri toplanırsa, mahalli yasal düzenlemelerin Yandex’i bu verileri oradaki yetkililere sağlamaya zorlayabileceğini söylemiş oldu.

ABD Senatosu finans komitesi başkanı Ron Wyden, Google ve Apple’ı Yandex’in yazılımına karşı harekete geçmedikleri için eleştirdi ve FT’ye şunları söylemiş oldu: “Bu uygulamalar telefonunuzdaki uygulamalardan hususi, kırılgan verileri sızdırıyor, ABD ulusal güvenliğini ve Amerikalıların ve çevredeki öteki kişilerin mahremiyetini tehdit ediyor. Dünya.”

Bir Google sözcüsü Insider’a FT’nin raporuna atıfta bulunarak, “SDK’lara yönelik çabalar da dahil olmak suretiyle Google Play’de gizliliği ve şeffaflığı geliştirmek için daima çalışıyoruz ve bu rapordaki iddiaları gözden geçiriyoruz” dedi. “Google Play’in politikasını ihlal eden uygulamalar bulduğumuzda lüzumlu işlemleri yaparız.”

Apple, FT’ye kullanıcı verilerine erişmenin kullanıcının rızasını gerektireceğini söylemiş oldu. Şirket, Insider’ın yorum talebine derhal cevap vermedi.

FT, oyun-uygulama geliştiricisi Gismart benzer biçimde bazı uygulama geliştiricilerinin AppMetrica’yı uygulamalarından kaldırdığını bildirdi.

Gismart’ın sözcüsü FT’ye verdiği demeçte, “Cenk başladığında Rusların haiz olduğu hizmetleri kullanmayı bırakma sonucu aldık” dedi.

Web tarayıcısı Opera, gazeteye 15 Şubat’ta Yandex’in SDK’sını dönem dışı bıraktığını ve “tamamen kaldırılmasına” hazırlandığını söylemiş oldu.

Yoruma kapalı.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmekMesajları Oku

Gizlilik ve Çerez Politikası